Są zdrowsze niż zwykłe ziemniaki. Teściowa w 5 minut zje wszystkie, gdy podasz do kotleta
Charakteryzuje je fioletowy miąższ, lekko orzechowy smak oraz cała masa cennych właściwości. Fioletowe ziemniaki truflowe stanowią dobre źródło błonnika, potasu czy antocyjanów i mają niższy indeks glikemiczny niż zwykłe kartofle. Naukowcy uważają je za bardzo zdrowe i są naprawdę smaczne, jednak Polacy rzadko po nie sięgają. To wielki błąd.
Fioletowe ziemiaki (nazywane także truflami) od dawna biją rekordy popularności na stołach we Francji, Chile i Peru, gdzie mieszkańcy chętnie je uprawiają i często po nie sięgają. W Polsce także nie są nowością.
Ziemniaki truflowe zostały sprowadzone do naszego kraju już w połowie lat 70-tych XX wieku, jednak nie cieszą się u nas taką popularnością jak zwykłe kartofle, a są od nich zdrowsze i naprawdę smaczne. Teściowa będzie pod wrażeniem ich smaku i zje wszystkie, gdy na obiedzie podasz je do kotleta.
Ziemniaki fioletowe są dobrym źródłem potasu odpowiadającego za obniżanie ciśnienia krwi. Mają także sporo błonnika, witaminy C, witaminy A, witamin z grupy B, magnezu czy kwasu foliowego.
Ponadto są także źródłem kwasów fenolowych oraz cennych związków przeciwutleniających. Ich regularne jedzenie może wspierać odporność czy funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Zawierają mnóstwo antocyjanów, które w organizmie człowieka wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a także chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i zmniejszają ryzyko chorób jelita grubego.
Czytaj również: W PRL-u lądował na stole zamiast schabowych. Zapomniany, a zdrowszy od mięsa i wielu ryb
Ziemniaki fioletowe zawierają około 72 kcal w 100 gramach ugotowanych kartofli. Być może ważne być dla niektórych, że składają się na to m.in. takie wartości jak: 24,8 g węglowodanów, 3g błonnika czy 1,6 g białka.
Mimo tego, że kartofle ogólnie mają dość wysoki indeks glikemiczny (IG), w przypadku fioletowych ziemniaków wskaźnik ten jest niższy niż tradycyjny (IG 77 w porównaniu do 93). Oznacza to, że mają mniejszy wpływ na poziom glukozy we krwi.
Może cię zainteresować: Wrzuć to do puree ziemniaczanego, a będzie kremowe jak nigdy. Moja rodzina je uwielbia
Fioletowe ziemniaki w kuchni można wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie smakują z rybami, mięsem np. tradycyjnym kotletem schabowym czy pieczenią, ale możesz je także upiec, usmażyć, przygotować puree, kluski, kopytka czy frytki. Pasują do sałatek i strączków.
Pamiętaj, że fioletowe ziemniaki są twardsze i mają grubszą powłokę od zwykłych kartofli, więc ich gotowanie i obranie zajmie ci więcej czasu. Drugą z wymienionych czynności możesz jednak właściwie pominąć albo odłożyć w czasie.
Wystarczy je dokładnie umyć przed ugotowaniem i dopiero później zdjąć skórkę tj. przy burakach. Samo ugotowanie fioletowych ziemniaków od wrzenia zajmuje około 25-30 minut. Przygotowanie w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza wymaga poświęcenia około 40 minut.
Zobacz też:
Rozrzuć to w łazience. Rybiki cukrowe wyprowadzą się z mieszkania
Gdzie wyrzucać puszki po rybie lub po konserwie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
Męczy cię katar i kaszel? Pij ten napar 2 razy dziennie, a poczujesz się lepiej