Są zdrowe i smaczne, a jednak nie każdy powinien je jeść. Komu mogą szkodzić?
Mandarynki przypominają niewielkie pomarańcze, lecz są od nich słodsze. Mają charakterystyczny, orzeźwiający smak, przyjemny zapach i wiele właściwości zdrowotnych, co sprawia, że tak chętnie sięgamy po nie zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że spożywanie tych cytrusów niektórym osobom może zaszkodzić. Kto i dlaczego nie powinien jeść mandarynek?
W okresie bożonarodzeniowym mandarynki i pomarańcze często lądują na naszych stołach i w prezentach. Nierozerwalnie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia, ponieważ jeszcze w PRL-u właśnie w tym okresie były łatwiej dostępne w sklepach. Przypływały do Polski w grudniu, przed świętami i mimo wysokiej ceny były chętnie nabywanym towarem. Przyjemny, owocowy zapach tych cytrusów z pewnością wpłynął na ich popularność. Mimo że mandarynki uchodzą za zdrowe i zwykle nie ma przeciwwskazań do ich spożywania w większej ilości, niektórym osobom nie są polecane. Komu i dlaczego? Wyjaśniamy.
Mandarynka to wieloletnia roślina z rodziny rutowatych, najprawdopodobniej pochodząca z Azji Południowej, choć obecnie uprawiana jest w wielu rejonach świata, w miejscach o klimacie subtropikalnym i tropikalnym. Mandarynki są mniejsze i słodsze od pomarańczy, mają charakterystyczny zapach i wiele właściwości zdrowotnych. Należą do niskokalorycznych owoców, więc są polecane nawet diabetykom. W 100 g tych owoców znajduje się jedynie 45 kcal, a ich indeks glikemiczny wynosi 30.
Nie ma przeciwwskazań do spożywania nawet kilku mandarynek dziennie. Z uwagi na dużą ilość błonnika ich duże ilości mogą powodować problemy u osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego. Osoby zdrowe nie muszą jednak się martwić nawet po spożyciu większej liczby mandarynek. Znajdziemy w nich między innymi dużą ilość witaminy C, witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B, wapń, potas, magnez, żelazo, cynk, sód, kwas foliowy i cynk.
Właściwości zdrowotne mandarynek są naprawdę liczne. Jak oddziałują one na organizm?
- Pomagają zapobiegać zaparciom i poprawiają pracę jelit,
- Wspierają odporność i ochronę przed infekcjami,
- Pozytywnie wpływają na wzrok, kondycję skóry i funkcjonowanie mózgu,
- Wspomagają proces budowy kośćca,
- Usprawniają proces krzepnięcia krwi,
- Mogą zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i chorób układu nerwowego.
W dodatku mandarynki mogą być stosowane w profilaktyce antynowotworowej, z uwagi na zawartość przeciwutleniaczy.
Czytaj też: Pokrój w plastry i włóż do szafy, a na zawsze zapomnisz o uciążliwym problemie
Mandarynki uznaje się za jedne z najbezpieczniejszych owoców. Mogą się nimi zajadać diabetycy, a nawet ciężarne, z uwagi na zawartość kwasu foliowego. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do spożywania mandarynek. Nie powinny po nie sięgać przede wszystkim osoby uczulone. Alergia na mandarynki objawia się najczęściej swędzącą pokrzywką skórną.
Spożywania mandarynek powinny też unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także zmagające się z refluksem. Zawarte w tych owocach kwasy mogą bowiem podrażniać błonę śluzową i nasilać objawy chorobowe.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien