Reklama
Reklama

Ratownicy ostrzegają przed plagą os. Wiadomo, co je przyciąga

Osy atakują w całej Polsce. Ich użądlenie można rozpoznać po ostrym, piekącym bólu oraz opuchliźnie w okolicy miejsca, w którym zostało wbite żądło. O częstych atakach owadów, nieco na wyrost nazywanych już plagą, informowali niedawno ratownicy z MOPR. Osy żerują w miejscach obok akwenów wodnych, gdzie nie brakuje przyciągających insekty przedmiotów.

W przeciwieństwie do pszczół, które mogą użądlić tylko raz, osa jest w stanie zaatakować wielokrotnie. Ukłuciu towarzyszy ból, porównywany do pieczenia, porównywalnego do gaszenia papierosa na języku. Oprócz wyjątkowo nieprzyjemnego uczucia użądlenie może też wywołać reakcję alergiczną, doprowadzającą do śmierci. 

O licznych atakach insektów na ludzi powiadomili opinię publiczną ratownicy MOPR. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje do turystów, aby zachować ostrożność. W szczycie sezonu i upałów karetki wodne wypływają do poszkodowanych nawet po kilka razy dziennie. Ze względu na to, że osy mogą zaatakować człowieka w każdym zakątku Polski, warto dowiedzieć się, co przyciąga insekty, a także, jak postępować, jeśli dojdzie do użądlenia.

Jak rozpoznać osę i użądlenie?

Osy mają rozmiar i kształt podobny do pszczoły. Dlatego niektórzy mogą pomylić oba owady, nieprawidłowo określając, który owad podjął atak. Osa ma około 15 milimetrów długości (długość królowej to około 20 milimetrów). Ciało insekta jest jasnożółte i ma czarne prążki z trójkątnym elementem skierowanym w dół na środku, a także czarne kropki pomiędzy ciemnymi przecięciami. Osa ma też długie czułki i skrzydła złożone w stanie spoczynku.

Osa żądli wielokrotnie i boleśnie (ocena 2.0 w skali bólu Schmidta). Oprócz ukłucia owad emituje feromony, czyli substancje zapachowe. Jest to sygnał dla innych insektów informujący o zagrożeniu, zachęcający je do ataku. Symptomami użądlenia jest piekący ból, uniesiony guzek, zaczerwienienie i miejscowy stan zapalny.

Co przyciąga osy?

Warto też wiedzieć, co dokładnie przyciąga osy. Insekty wabią owocowe, kwiatowe i słodkie zapachy. Dla owadów nie ma znaczenia, czy pochodzą z naturalnych źródeł, czy sztucznych, na przykład od kosmetyków, czy słodkich napojów. Osy będą też bardziej interesować się tymi, którzy są ubrani w kolory podobne do ulubionych przez owady kwiatów – białe, żółte i pomarańczowe odcienie.

Jakie są reakcje alergiczne na użądlenie osy?

Pojedyncze użądlenie osy nie wiąże się w standardowych sytuacjach z poważniejszymi konsekwencjami niż ból. Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku osób uczulonych, dla których niebezpieczny jest przede wszystkim jad. Najpoważniejszym zagrożeniem jest anafilaksja, która może zagrozić życiu.

Do objawów anafilaksji zalicza się:

  • swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry,
  • obrzęk jamy ustnej, języka lub gardła,
  • trudności w oddychaniu i przełykaniu,
  • głośny oddech, skurcze brzucha i nudności,
  • nagłe osłabienie lub zapaść,
  • zwiększona częstotliwość akcji serca (kołatanie i ból w klatce piersiowej),
  • metaliczny posmak,
  • bladość i zwiotczałość w przypadku dzieci.

Co robić w przypadku zwykłego użądlenia i reakcji alergicznej?

W standardowym przypadku pierwsza pomoc powinna obejmować obmycie miejsca użądlenia mydłem i ciepłą wodą, a także zastosowanie zimnego okładu. Tym sposobem będzie można zredukować obrzęk i ból. Jeśli obrzęk będzie się utrzymywał dłużej niż 24-48 godzin, należy udać się do lekarza.

Jeśli użądlona zostanie osoba z alergią, konieczne będzie podanie adrenaliny do samodzielnego wstrzykiwania. W przypadku, gdy nie można tego zrobić, konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia, wybierając nr tel. 999 lub samodzielne przetransportowanie poszkodowanego do szpitala.

Zobacz też:

Tak nasze prababcie czyściły dywany. Pomagała im w tym kiszona kapusta

Te grzyby rosną najszybciej. Wrócisz z lasu z pełnym koszykiem

​Pościel brzydko pachnie? Weź te dwa produkty z kuchni i zapomnij o problemie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie