Przypalone naczynie żaroodporne znów będzie wyglądać, jak nowe. Wlej to do środka i włóż do piekarnika
Przypalone naczynie żaroodporne można z łatwością wyczyścić przy pomocy domowej mieszanki. Nawet jeśli komuś wydaje się, że zabrudzenia są zbyt poważne, by można je było usunąć, wszelkie plamy i zacieki znikną, gdy zastosuje się ocet lub sodę oczyszczoną. Jak je wykorzystać, by naczynie żaroodporne znów wyglądało jak nowe?
Naczynia żaroodporne to specjalny rodzaj naczyń, które wyróżniają się możliwością umieszczenia w rozgrzanym piekarniku. Z uwagi na ich żaroodporność można w nich piec przeróżne dania — różnego rodzaju zapiekanki, mięsa czy ryby. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów i posiadać odmienne kształty. Niewątpliwie jednak przydają się w kuchni. Co zrobić, jeśli przypadkiem coś w takim naczyniu przypalimy?
Przypalenie naczynia żaroodpornego to dość częsty problem. Zapiekamy w nim różnego rodzaju dania w wysokich temperaturach. Osadza się na nich zatem tłuszcz i resztki przypalonego pokarmu. Wiele osób popełnia jednak błąd i tuż po wyjęciu naczynia z piekarnika i wyjęciu z niego potrawy, zalewa je zimną wodą. Nie jest to jednak dobry pomysł — różnica temperatur może bowiem sprawić, że naczynie żaroodporne popęka.
Nim zabierzemy się za jego czyszczenie czy choćby zalanie go chłodną wodą, lepiej poczekać aż wystygnie. Nie musimy też posiłkować się specjalistycznymi środkami — równie dobrze zadziałają domowe metody.
Czytaj też: Ile proszku naprawdę potrzeba do zrobienia prania? Wiele osób popełnia błąd
Przypalone naczynie żaroodporne można wyczyścić domowymi sposobami. Do wykonania domowych roztworów czy mieszanek czyszczących przydadzą się sól, soda oczyszczona oraz ocet. Kilka łyżeczek sody oczyszczonej wystarczy wymieszać z wrzątkiem, a następnie wlać mieszankę do naczynia żaroodpornego i umieścić je w piekarniku. Ustawiamy temperaturę na 200 stopni Celsjusza i czekamy kilka minut. Następnie ostrożnie wylewamy wodę i myjemy naczynie płynem do mycia naczyń. Ślady spalenizny powinny zejść.
Można też wymieszać w szklance octu cztery łyżki soli. Następnie wystarczy dokładnie wyszorować naczynie powstałym roztworem - pamiętając o włożeniu rękawiczek. Można też przygotować mieszankę octu i wrzątku, w proporcjach 1:1. Wystarczy zalać naczynie żaroodporne tak powstałym roztworem i zostawić na godzinę. Po tym czasie wszelkie zabrudzenia powinny z łatwością odchodzić od jego powierzchni.
Zobacz też:
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć