Reklama
Reklama

Przypaliłeś żelazko? Wystarczy, że posypiesz tym deskę, a będzie jak nowe

Żelazko może przypalić się przez prasowanie tkanin w zbyt wysokiej temperaturze, zbyt długie trzymanie stopki w jednym miejscu, czy też dotknięcie naklejonej aplikacji. Zabrudzenie tworzy się w jednej chwili, ale jego usunięcie zwykle sprawia sporo trudności. Co zrobić, aby czyszczenie żelazka było proste i szybkie? Okazuje się, że możemy uratować urządzenie domowymi metodami.

Podczas prasowania może zdarzyć się wiele wypadków — nie tylko przypadkowych oparzeń, ale też przypalenia materiału. To skutek doboru nieodpowiedniej temperatury lub pozostawienia żelazka zbyt długo na materiale. Są i takie tkaniny, których nie powinno się raczej prasować, gdyż grozi to ich zniszczeniem. W takich przypadkach nie da się już raczej uratować przypalonej odzieży, jednak wyzwaniem jest też wyczyszczenie żelazka. Na szczęście istnieje dość prosty sposób na uratowanie urządzenia.

Jak uratować przypalone żelazko? Użyj tego produktu

Przypalone żelazko należy niezwłocznie wyczyścić, aby mogło nadal spełniać swoje zadanie. Nie możemy prasować kolejnych rzeczy przypalonym żelazkiem, gdyż mogłoby zabrudzić i zniszczyć następne ubrania. Na szczęście urządzenia nie trzeba wyrzucać — istnieją skuteczne, domowe sposoby na jego wyczyszczenie. Produktem, który szybko i sprawnie usunie spaleniznę z powierzchni żelazka, jest sól kuchenna.

Wystarczy rozsypać ją na drewnianej desce kuchennej, a następnie nagrzać żelazko do maksymalnej temperatury i przeciągnąć nim kilka razy po kryształkach soli. Nie martwmy się, gdy zrobią się brązowe. Oznacza to właśnie, że urządzenie czyści się w prawidłowy sposób. Pamiętajmy jednak, że to odpowiednia metoda do czyszczenia jedynie żelazek ze stalową stopką.

Czytaj też: Kup w aptece za mniej niż 10 zł. Zamarznięte drzwi w samochodzie przestaną być problemem 

Jak przygotować pastę do czyszczenia żelazka? Składniki znajdziesz w kuchni

Jeśli nie chcemy lub nie możemy wykorzystać soli kuchennej do czyszczenia żelazka, możemy posłużyć się specjalną pastą domowej roboty. Przygotujemy ją z sody oczyszczonej i octu, mieszając dwie łyżki sody z jedną łyżką octu.

Składniki należy ze sobą delikatnie połączyć, a następnie rozprowadzić po powierzchni żelazka. Później jego stopkę trzeba wytrzeć na sucho, na mokro i ponownie na sucho, by pozbyć się resztek pasty. Nie wolno jej stosować do żelazek z teflonową stopką, gdyż pasta mogłaby je zniszczyć.

Czytaj również: Szklanki i kieliszki zyskają niespotykany blask. Wystarczy, że wrzucisz to do zlewu i zalejesz wodą 

Jak czyścić żelazka teflonowe i ceramiczne? Najlepsza metoda

Pomocny w czyszczeniu żelazka może być także papier do pieczenia. Jego prasowanie powinno powoli oczyścić żelazko, a proces można przyspieszyć, rozsypując po jego powierzchni sól. Nie jest to jednak odpowiednia metoda do czyszczenia teflonowych żelazek.

Bezpieczne dla tego typu urządzeń (oraz dla żelazek ceramicznych) jest zaś przecieranie powierzchni bawełnianą ściereczką nasączoną octem spirytusowym. Stopa żelazka powinna być delikatnie ciepła. Powtarzajmy czynność aż do momentu, gdy czarny osad całkowicie zniknie. Następnie przetrzyjmy je dokładnie ścierką zwilżoną wodą.

Zobacz też:

Ten trik ochroni cię przed złodziejami na cmentarzu. Nigdy więcej nie zabiorą ci lampionu

Kiszona kapusta nie tylko do obiadu. Możesz użyć jej w trakcie sprzątania

Robisz to z grzybami przed suszeniem? Nie dziw się, że pleśnieją

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie