Reklama
Reklama

Przemoczyłeś buty na spacerze? Susz je tylko w ten sposób

W okresie jesienno-zimowym nietrudno o przemoczenie obuwia. Zazwyczaj chcemy, by wyschło jak najszybciej i popełniamy jeden poważny błąd. Podpowiadamy, jak suszyć przemoczone buty zwykłe, a jak zimowe. Dzięki temu będą ci służyły przez wiele sezonów.

Jak suszyć przemoczone buty?

Konsekwencją jesiennych spacerów często bywają przemoczone ubrania i buty. Ubrania kładziemy po prostu na grzejniku. To samo robimy, aby szybko wysuszyć buty - kładziemy je na kaloryferze lub pod nim. Chcemy, by w ten sposób jak najszybciej wyschły i znów mogły nam służyć. Niestety, to prosta droga do zniszczenia obuwia. Schnąca w wyższej temperaturze skóra odkształca się i szybciej zużywa. Natomiast obuwie sportowe tylu trampki od gwałtownego wysychania na słońcu czy na kaloryferze mogą się skurczyć. W ten sposób wygodne do tej pory buty zaczną nas uciskać i uwierać. Kolejnym problemem w suszeniu butów na grzejnikach jest klej, którym są sklejone. Pod wpływem temperatury może on się rozpuszczać. 

Jest jedna dobra metoda na wysuszenie przemoczonych butów - papierowe ręczniki. Trzeba je wepchnąć do środka butów, a następnie postawić je w przewiewnym miejscu. Najważniejsze, żeby nie było to na słońcu ani w pobliżu kaloryferów. Papierowe ręczniki szybko wchłoną wodę od wewnętrznej strony obuwia, a wierzch wyschnie sam. W ten sposób buty będą po wyschnięciu lepiej wyglądały i posłużą nam dużo dłużej. 

Czytaj też: Jak często wymieniać poduszkę na nową? Większość osób robi to zbyt rzadko

Jak suszyć przemoczone buty zimowe?

Nieco inaczej wygląda sprawa z suszeniem przemoczonych butów zimowych. Wewnątrz mają one ocieplenie, które chłonie wodę i zwiększa swoją objętość. To powoduje często odkształcenia obuwia. Dlatego buty zimowe najlepiej suszyć używając drewnianych prawideł. Drewno wchłonie powoli wodę i utrzyma kształt zimowych butów. Prawidła można kupić w sklepach obuwniczych lub przez internet. 

Jeśli jednak nie masz w domu prawideł, do suszenia obuwia zimowego użyj ręczników papierowych i gazet. Zwróć jednak uwagę na to, by gazety w butach były mocno ubite. Dzięki temu buty się nie odkształcą. Trik z prawidłami do butów lub gazetami to również dobry sposób na przechowywanie obuwia po sezonie. Już nasze babcie wypychały gazetami buty, zanim schowały je na pawlaczu. Potem wystarczyło je tylko odświeżyć i były gotowe na kolejny sezon. 

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki