Reklama
Reklama

Pralka nie dopiera ubrań, bo popełniasz ten błąd. Od teraz możesz zapomnieć o plamach

Pralka jest obecnie sprzętem niezbędnym w domu. To oszczędność czasu i pieniędzy, a także niesamowita wygoda. Niestety, nie zawsze urządzenie dopiera tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Twoja pralka od dłuższego czasu nie radzi sobie z zabrudzeniami? Powodów może być kilka.

Przyczyn, dlaczego pralka nie dopiera ubrań, może być naprawdę wiele. Problem może leżeć zarówno w urządzeniu, sposobie prania, jak i samych plamach. Jest to więc kwestia bardzo indywidualna. Z tego powodu warto prześledzić wszystkie możliwości. To pozwoli na szybsze zweryfikowanie przyczyny i wyeliminowanie jej.

Dlaczego pralka nie dopiera?

Powodów może być naprawdę wiele. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że problem kryje się w dwóch popełnianych błędach. Przedstawiamy więc najczęstsze przyczyny niedopierania ubrań przez pralkę.

  • Ilość detergentów

Używając do prania sklepowych detergentów łatwo z nimi przesadzić. Mimo instrukcji i oznaczeń, jaka będzie odpowiednia ilość produktu, w rzeczywistości może to nie mieć przełożenia. Przez to często używamy go za dużo lub za mało w stosunku do potrzeby.

Za duża dawka środka piorącego może skutkować tym, że nie rozpuści się on w praniu. W efekcie osiądzie na materiałach i nie dość, że nie dopierze ubrań, to zrobi na nich dodatkowe plamy. Za mała porcja detergentu będzie za to niewystarczająca i także poskutkuje niedopraniem tkanin.

  • Temperatura prania

Przyczyną niedopierania się ubrań może być też dobranie nieodpowiedniej temperatury. Odpowiadają za to głównie niskie wartości. Mimo tego nie powinniśmy od razu korzystać z wysokich temperatur. Te zdecydowanie pomogą w usunięciu zabrudzeń, jednak mogą doprowadzić do zniszczenia struktur materiału.

Czytaj także: Możesz zaoszczędzić na płynie do płukania tkanin. Zamiast pełnej nakrętki wystarczy kilka kropel

Rób pranie w ten sposób, a zawsze się dopierze

Niezależnie od tego, czy popełniasz wcześniej wskazane błędy, warto wprowadzić ten mały trik. Dzięki niemu pranie zawsze wyjdzie czyste. Co musisz zrobić? Wystarczy, że mocniej zabrudzone ubrania pozostawisz na prawej stronie. Pozostałą odzież przewróć standardowo na lewą stronę.

Pranie na prawej stronie może jednak prowadzić do płowienia tkanin. Pranie na lewej stronie może za to utrudniać usunięcie uciążliwych plam. Dlatego piorąc na prawej stronie, dla ochrony kolorów warto do bębna pralki dorzucić 2 łyżki soli kuchennej. Składnik sprawi, że będą one tak samo intensywne jak wcześniej.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie