Reklama
Reklama

Planujesz zmianę opon na letnie? Wulkanizator zdradza, jaki termin jest na to najlepszy

Ostatnie ciepłe dni sprawiają, że wielu kierowców zastanawia się nad tym, kiedy powinni zmienić opony z zimowych na letnie. Wymiana ogumienia ma ogromne znaczenie i wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. Wobec tego warto wiedzieć, jaki termin jest najlepszy na zmianę opon. Sprawdzamy, co sądzą na ten temat specjaliści.

W niektórych krajach obowiązują konkretne przepisy, dotyczące opon sezonowych. W Polsce nie ma takich wymogów, jednak ze względu na swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy powinniśmy wkrótce pomyśleć o wymianie opon na letnie. Podpowiadamy, kiedy należy to zrobić i dlaczego warto zadbać o zmianę ogumienia na cieplejsze dni.

Czy konieczna jest wymiana opon na letnie?

Stan opon w samochodzie ma znaczenie, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo element ten wpływa również na komfort jazdy, czas hamowania oraz przyczepność do drogi w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych.

Z tego więc względu nie powinniśmy zwlekać zbyt długo z wymianą opon, ponieważ na ogumieniu zimowym źle będzie nam się przemieszczać podczas cieplejszych dni. Wynika to z tego, że opony letnie wykonane są z wysokiej jakości tworzywa, które cechuje odporność na duże zmiany temperatury oraz na mocne opady deszczu.

W rezultacie opony letnie bez problemu mogą poruszać się na mocno rozgrzanym asfalcie, a w dodatku mają bardzo dobrą przyczepność. Istotnym elementem w tego typu oponach jest bieżnik, który ma znacznie większą powierzchnię, stykającą się z podłożem, niż bieżnik w oponach zimowych.

Co więcej, opony letnie mają specyficzną strukturę i specjalne rowki, które pozwalają na szybkie i bezpieczne odprowadzanie wody podczas deszczu. Dzięki tej technologii nie stracimy panowania nad samochodem podczas letnich ulew oraz burz.

Czytaj również: Myjesz samochód przed domem? Możesz za to słono zapłacić

Kiedy należy zmienić opony na letnie?

Kwestią, która zastanawia wielu kierowców, jest, to kiedy należy udać się do wulkanizatora, aby wymienić opony. Jednak nie zawsze kilka cieplejszych dni oznacza, że od razu powinniśmy decydować się na zmianę ogumienia.

Według specjalistów wulkanozatorów termin wymiany opon jest ściśle zależny od pogody. Z racji tego, że wczesną wiosną bywa ona mocno zmienna, należy poczekać, aż temperatura się ustabilizuje i zapanują ciepłe dni. Najlepiej, aby przez parę ostatnich dni panowała temperatura, która stale oscyluje w granicach 7 stopni Celsjusza. Jeżeli ta średnia jest niższa, to producenci opon radzą, aby wciąż korzystać z opon zimowych.

Oczywiście, zanim udamy się do wulkanizatora, warto sprawdzić bieżnik, ciśnienie oraz ogólny stan naszych opon letnich. Dzięki temu upewnimy się, że nadają się do jazdy, a bieżnik spełnia minimalne wymagania głębokości.

Zobacz też:

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

INTERIA.PL