Reklama
Reklama

Plamy z barszczu na obrusie? Szybko usuniesz je tym domowym sposobem

Czerwony barszcz, choć pyszny, może stanowić spore wyzwanie dla wigilijnego nakrycia stołu. Wystarczy chwila nieuwagi i na śnieżnobiałym obrusie mogą pojawić się czerwone plamy. Nie ma jednak powodu do paniki! Wystarczy sól kuchenna i sok z cytryny. Sprawdź, co należy zrobić, aby przywrócić biel swojemu świątecznemu obrusowi.

Kolor buraków jest trudny do wywabienia, zwłaszcza z delikatnych i jasnych tkanin. Obrus wigilijny narażony jest na liczne zabrudzenia w czasie wieczerzy, jednak to te pochodzące z czerwonego barszczu, przysparzają najwięcej problemów. Jak skutecznie usunąć powstałą plamę z barszczu? 

Działaj od razu. Świeżą plamę łatwiej usunąć   

W działaniach związanych z usunięciem niesfornych plam po barszczu kluczowy jest czas. Im szybciej zostaną podjęte, tym lepiej. Z szybką reakcją na zdarzenie, zwiększa się szansa na skuteczne usunięcie śladów po czerwonym barszczu.  

Jak tylko podczas Wigilii wydarzy się wypadek z udziałem czerwonego barszczu, w pierwszej kolejności usuń nadmiar płynu z materiału za pomocą ręcznika papierowego. Można zmoczyć obrus zimną wodą, a następnie przejść do dalszego, szybkiego działania. Skuteczne triki na usunięcie plam wymagają użycia produktów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. 

Czytaj również: Plama z podkładu na ulubionej koszuli? Usuniesz ją tym produktem

Sok z cytryny lub sól kuchenna mogą zdziałać cuda  

W przypadku świeżej plamy po barszczu w pierwszej kolejności warto użyć soli kuchennej. Tak posypany obrus czy białą koszulę pozostaw na 15 minut. Po upływie czasu usuń sól z tkaniny, a następnie wypierz ją w pralce tak, jak zwykle. Odpowiednio szybkie zareagowanie i zadziałanie solą kuchenną sprawi, że po czerwonej plamie nie powinno być śladu.  

Alternatywną opcją dla soli kuchennej jest sok z cytryny, który również z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Powstałą plamę skrop sokiem z cytryny, a następnie delikatnie przetrzyj tkaninę. Materiał z zatartą plamą włóż do pralki i wypierz.  

 Jak zaradzić na stare plamy po czerwonym barszczu?  

Może dojść również do takiej sytuacji, w której szybkie zareagowanie na plamę nie jest możliwe. Jak wtedy pozbyć się już zaschniętej plamy po czerwonym barszczu? Spokojnie, na to również są sposoby i to bez użycia drogich bądź mocnych detergentów.  Z zaschniętą, starą plamą sól kuchenna i sok z cytryny mogą sobie nie poradzić, a obrus znów będzie wyglądał jak nowy. Dobrym rozwiązaniem okazuje się w takiej sytuacji soda oczyszczona.

 Właściwości sody sprawią, że niesforna plama po barszczu zostanie “wyżarta” z materiału. Przygotuj ciepłą wodę, do której wsyp 5-6 łyżek sody na każde 1,5 l wody. Wymieszaj, a następnie zamocz w tym obrus. Pozostaw przynajmniej na godzinę, a następnie wypierz w pralce. W ten sposób możesz uratować swój obrus z zaschniętej plamy po czerwonym barszczu.  

Zobacz też:

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

Chcesz zwrócić zakupiony produkt, a zgubiłeś paragon? Tak wybrniesz z kłopotów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie