Pijesz rano kawę z mlekiem owsianym? Dietetyk zdradza, czy to dobry pomysł
Mleka pochodzenia roślinnego cieszą się dużą popularnością. Wśród alternatyw mlecznych, napój owsiany posiada licznych sympatyków, którzy chętnie dodają go do porannej kawy. Okazuje się, że niesie to za sobą dużo skutków... i to nie zawsze pozytywnych. Sprawdź, czy dodawanie mleka owsianego do kawy to dobry pomysł.
Coraz więcej osób poszukuje smakowitych alternatyw mleka zwierzęcego. Dla miłośników białej kawy jest to szczególnie istotne. Mleko sojowe, migdałowe, a może owsiane? To ostatnie szczególnie przypada do gustu wielu osobom, które poszukują alternatyw bez laktozy. Czy dodawanie mleka owsianego do kawy, zwłaszcza tej porannej jest dobry pomysłem?
Mleko owsiane posiada wiele sympatyków za swój smak. Sięgają po niego osoby nietolerujące laktozę, będące na diecie wegańskiej lub po prostu jego miłośnicy. Na półkach sklepowych znaleźć można coraz większy wybór tych mlecznych zamienników. W kawiarniach również owsiany napój jest zazwyczaj alternatywą względem tradycyjnego.
To, co charakteryzuje owsiany napój to intensywny smak, tak chętnie wybierany przez osoby lubiące słodką kawę. Dodatkowo zawiera sporą ilość błonnika, pozytywnie wpływając na układ trawienny oraz obniżenie cholesterolu. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B. Nie jest to jednak napój idealny.
Czytaj również: Wypij rano zamiast kawy. Będziesz tryskać energią przez cały dzień
Mleko owsiane nie będzie dobrym wyborem dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ cechuje je duża zawartość cukru. Wiele dietetyków sugeruje, że również osoby zdrowe powinny zwrócić na to uwagę, zwłaszcza dodając napój owsiany do porannej kawy czy owsianki.
Duży zastrzyk cukru z rana może przynieść nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia oraz samopoczucia. Nieprawidłowy poziom cukru powoduje napady głodu, brak energii, uczucie zmęczenia czy znużenia. Dodatkowo może objawiać się problemami skórnymi.
Na szczęście na rynku dostępne są inne napoje, które dodane do porannej kawy nie spowodują szybkiego wzrostu cukru, którego skutkiem będą zmęczenie oraz napady łaknienia. Dostępne są również różnego rodzaju zamienniki kawy.
Dobrym wyborem mogą okazać się mleka orzechowe (np. migdałowe). Dlaczego? Ponieważ zawierają mniejszą ilość węglowodanów, nie powodując przy tym niezdrowego wyskoku poziomu cukru.
Nie chcąc rezygnować z porannej kawy z mlekiem owsianym, warto zadbać o zminimalizowanie jego negatywnego wpływu na zdrowie oraz samopoczucie. Przede wszystkim nie pij tego napoju na pusty żołądek zaraz po przebudzeniu. Najlepiej kawę z mlekiem owsianym wypić zaraz po śniadaniu.
Zobacz też:
Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie
Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet
Wzmacnia odporność i obniża cholesterol. Mało kto słyszał o tym oleju