Reklama
Reklama

Pijesz kawę na pusty żołądek? Obalamy popularny mit

Większość z nas rozpoczyna dzień od aromatycznej kawy. Niektórzy piją ją jeszcze przed śniadaniem. Robią to z wyrzutami sumienia, bo według niektórych może się to stać przyczyną refluksu i wrzodów żołądka. Czy picie kawy na czczo rzeczywiście szkodzi? Sięgnęliśmy do badań ekspertów.

Czy kawa na pusty żołądek szkodzi?  

To codzienny rytuał wielu z nas, rozpoczynanie dnia filiżanką małej czarnej. Kawa wypita rano dodaje energii i poprawia nastrój. W dodatku jej spożywanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Poprawia krążenie krwi, pomaga spalać tłuszcze i zmniejsza ryzyko cukrzycy.  

Panuje jednak popularny mit, że kawa na pusty żołądek szkodzi. Niektórzy twierdzą, że może przyczyniać się do powstania refluksu a nawet wrzodów żołądka. Tę teorię obalili naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku, którzy przedstawili wyniki swoich badań w serwisie helathline.com: 

Oznacza to, że jeśli lubisz pić "małą czarną" na czczo, nie musisz zmieniać swoich przyzwyczajeń. Możesz śmiało sięgać po nią z samego rana - kawa wypita na pusty żołądek ci nie zaszkodzi.  

Czytaj też: Dodawaj do posiłków, a ograniczysz chęć podjadania. Waga zacznie spadać

Kawa na czczo a choroby układu pokarmowego 

Wiele osób skarży się, że po wypiciu kawy na czczo cierpi na pewne dolegliwości. Może to być zgaga, bóle żołądka, nudności czy biegunka. Rzeczywiście, kawa ma właściwości drażniące i kwaśny odczyn. Może to szkodzić osobom, które cierpią na choroby układu pokarmowego, takie jak refluks, wrzody, nadkwasota czy zespół jelita drażliwego. Tutaj naukowcy również zwracają uwagę na jedną rzecz:  

Osoby, które odczuwają dyskomfort po wypiciu kawy, powinny ją odstawić. Najwyraźniej ich organizm źle reaguje na ten napój i nie ma tu znaczenia, czy piją ją na czczo czy nie.  

Jaka kawa jest najzdrowsza dla żołądka?

Drażniące właściwości kawy można nieco zmniejszyć. Gdy dodasz do niej mleko lub śmietankę, złagodzisz nieco jej kwasowy odczyn. Sięgaj też po kawy o niskiej kwasowości, jej poziom często oznaczony jest na opakowaniu. Na rynku są też kawy pozbawione wosku, który w dużej mierze decyduje o właściwościach drażniących napoju.  

Łagodniejsza dla żołądka jest kawa bezkofeinowa. Dla wielu jednak pozbawia ona sensu picie tego napoju. Kawa rozpuszczalna ma mniej właściwości drażniących niż sypana. Jeśli natomiast wolisz kawę mieloną, postaw na ekspres przelewowy, zamiast ciśnieniowego. Kawa z niego będzie znacznie zdrowsza dla żołądka. 

Zobacz też:

Zapomnij o kleszczach w ogrodzie. Wystarczy, że rozsypiesz ten proszek

Wyrzucasz liście rzodkiewki? To błąd. Możesz je wykorzystać

Spryskaj tym firanki. Osy i szerszenie będą się trzymać z daleka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie