Reklama
Reklama

O tym pamiętaj przy czyszczeniu zamszowych butów. Będą zawsze wyglądać jak nowe

Zamsz to materiał, który cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza jeśli chodzi o obuwie. Zamszowe botki są podstawą wielu stylizacji, zarówno tych zimowych, jak i wiosennych. Chcąc, aby zachowały swój świetny wygląd, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wielu osobom wydaje się, że zabrudzony zamsz jest niemożliwy do wyczyszczenia. Wystarczy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby buty zawsze wyglądały jak nowe.

Uwielbiane przez wiele osób zamszowe buty, pobrudzone i przetarte nie wyglądają już jednak atrakcyjnie. Warto więc o nie odpowiednio zadbać, a przede wszystkim prawidłowo je czyścić. Pamiętanie o kilku kwestiach pozwoli cieszyć się zamszowym obuwiem, które cały czas będzie wyglądać jak nowe.  

Jak prawidłowo czyścić zamszowe buty?  

Botki z zamszu są ponadczasowe i stanowią dopełnienie wielu stylizacji. Aby dobrze się prezentowały, warto o nie odpowiednio zadbać. Prawidłowe czyszczenie odgrywa tutaj kluczową rolę. Przede wszystkim, kiedy na zamszu pojawi się zabrudzenie, nie należy go intensywnie trzeć. Może to pozostawić ślad, którego usunięcie nie będzie możliwe.  

Zamsz najlepiej czyścić na sucho. Wystarczy do tego miękka szczotka dedykowana do zamszu, która pozwoli pozbyć się niechcianych zabrudzeń. Powierzchnię należy przecierać w jednym kierunku, zawsze z włosem, nigdy pod włos. Do otarć może również przydać się specjalna gumka, która pozwoli usunąć niechciane ślady. Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt mocno. 

W przypadku, gdy buty są bardzo zabrudzone, samo czyszczenie na sucho może okazać się nieskuteczne. Jako że zamsz nie lubi wilgoci, warto unikać czyszczenia na mokro. Dobrym rozwiązaniem może się okazać użycie pary. Wystarczy umieścić buty nad parującą wodą na około 15 minut, a następnie użyć dedykowanej szczoteczki do zamszu. Dobrze sprawdzi się również parownica.  

Zobacz również: Wyliczyli, ile ubrań potrzebujemy na cały rok. Większość z nas ma ich o wiele za dużo

Domowe sposoby na wyczyszczenie zamszowych butów

Dodatkowo warto znać domowe sposoby, które skutecznie mogą pomóc w zadbaniu o zamszowe obuwie. Oporne plamy mogą zniknąć wraz z użyciem niezawodnego octu. Wystarczy przygotować mieszankę wody z octem w proporcji 1:1, a następnie delikatnie nałożyć na zabrudzoną powierzchnię buta. Roztwór ten dobrze poradzi sobie między innymi z zaciekami, które często powstają na obuwiu przez sól używaną na drogach.  

Co ciekawe, jednym z bardziej znanych sposobów jest użycie do czyszczenia zamszowych butów... skórki od chleba. Jedyne co trzeba zrobić, to przecierać nią zabrudzone miejsce, a plama powinna zniknąć. Ważne, aby robić to delikatnie, ponieważ zamsz nie lubi mocnego i intensywnego tarcia.

Domowym preparatem, który może sobie poradzić z zabrudzeniami na zamszu, jest również mieszanka sody oczyszczonej z mlekiem. Wystarczy zmoczyć szmatkę z mikrofibry w przygotowanym preparacie, a następnie delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsce. Po chwili po plamie nie powinno zostać śladu. W czyszczeniu zamszowego obuwia przede wszystkim ważna jest delikatność oraz czyszczenie zawsze wraz z włosem, nie pod włos.  

Zobacz też:

Zamontuj w ogrodzie. Kleszcze znikną w kilka dni

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie