Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj obierek z ziemniaków. Wykorzystasz je podczas sprzątania

Wielbiciele naturalnych środków do utrzymania czystości z pewnością będą zaskoczeni faktem, że w porządkach domowych pomóc mogą... obierki z ziemniaków. Ów niepozorny na pierwszy rzut oka odpad posłuży do polerowania garnków i patelni, a także pomoże w pozbyciu się plam z tkanin. W jaki sposób używać ziemniaczanych skórek w sprzątaniu? Odpowiadamy.

Obierki ziemniaków – naturalny środek do polerowania

Obierki z ziemniaków często są traktowane jako niepotrzebny odpad i z tego względu lądują w koszu na śmieci. Okazuje się, że to błąd! Ze skórek można przygotować nie tylko pomysłowe przekąski (takie jak chipsy czy panierowane obierki). Pozostałości po ziemniakach są też niezwykle pomocne w przypadku utrzymania czystości. 

Niektórzy wykorzystują obierki ziemniaków jako naturalny środek do polerowania garnków i patelni. Zawarta w ziemniakach skrobia doskonale wypoleruje metalowe powierzchnie. Wystarczy przetrzeć za jej pomocą garnek bądź patelnię, a następnie spłukać całość wodą. Efekt będzie rewelacyjny!  

Co istotne – ziemniaczane skórki możesz wykorzystać również wtedy, kiedy sprzątasz łazienkę. Za ich pomocą można przywrócić blask niektórym elementom, takim jak krany czy metalowe części luster. 

Brudne buty? Wykorzystaj ziemniaczaną skórkę

Ziemniaczane skórki mogą pomóc nie tylko w polerowaniu garnków bądź patelni. Okazuje się, że pozostałości po ziemniakach da się wykorzystać również do wyczyszczenia skórzanych butów. Efekt będzie widoczny szczególnie wtedy, gdy obuwie jest zakurzone i straciło połysk.

Przeczytaj też: Tak szybko wyczyścisz białe buty. Wystarczy 5 minut, a będą wyglądały jak nowe

Aby odświeżyć skórzane buty, najpierw należy wyczyścić je nawilżoną gąbką. Następnie, za pomocą skórki od ziemniaka trzeba polerować obuwie do momentu, aż odzyska swój blask. Całość na końcu można jeszcze przetrzeć wilgotną ścierką. 

Warto pamiętać, że ów sposób nie zadziała w każdym przypadku. W sytuacji, gdy buty są bardzo mocno zabrudzone, najpierw trzeba wyczyścić je za pomocą profesjonalnych środków.

Zobacz też:

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | sprzątanie | triki | czyszczenie