Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj obierek po ziemniakach. Przydadzą się w uprawie pomidorów

Wiosna to czas wsadzania do ziemi gotowych sadzonek pomidorów, ogórków, czy też na przykład papryki. Jeśli sadzonki będą zdrowe i silne, szybciej się ukorzenią, zyskując większą odporność na ataki szkodników i chorób. Możemy je wzmocnić dzięki odpowiedniemu nawożeniu. Rewelacyjny nawóz jesteśmy w stanie naszykować samodzielnie, posługując się resztkami z obiadu. Obierki po ziemniakach nadają się do tego idealnie.

Ziemniaki to rośliny z rodziny psiankowatych, uprawiane na skalę masową. Można z nich przygotować przeróżne dania, jak na przykład placki ziemniaczane, kluski śląskie czy frytki. Po obraniu ziemniaków zwykle wyrzucamy ich skórki, a to błąd. Można je wykorzystać na przykład do wzmocnienia sadzonek. Jak to zrobić? 

Nawożenie sadzonek pomidorów. Czego użyć?

Sadzonki pomidorów warto wzmocnić jeszcze przed umieszczeniem ich w ziemi w ogrodzie, w docelowym miejscu. Dostarczenie im właściwej ilości składników odżywczych sprawi, że szybciej się przyjmą i będą się lepiej rozwijać. Można oczywiście posłużyć się profesjonalnymi nawozami ze sklepu, jednak tańszym i ekologicznym rozwiązaniem będzie użycie produktów naturalnych. Rewelacyjnie sprawdzi się na przykład nawóz ze skórek po bananach oraz nawóz z obierek ziemniaków.

W skórce ziemniaka znajdziemy wiele składników mineralnych i witamin. To między innymi cynk, miedź, jod, fluor, chrom i selen. Tuż pod skórką znajdziemy też spore ilości witamin z grupy B i witaminy C. 

Czytaj też: Nie musisz kupować drogiej ziemi w sklepie ogrodniczym. Najlepszą mieszankę zrobisz, łącząc te 4 produkty 

Nawóz z obierek ziemniaków. Jak go przygotować?

Odżywka z obierek ziemniaków nie jest trudna do przygotowania. Potrzebujemy do tego tylko 2-3 ziemniaków, z których obierzemy skórki, a także 2 litry wody. Obierki umieszczamy w garnku i zalewamy ciepłą wodą. Całość gotujemy następnie przez kwadrans i odstawiamy, by odżywka ostygła. Gdy się tak stanie, przelewamy ją przez sitko.

Wodę z gotowania obierek wykorzystujemy do podlewania sadzonek co 10 dni. Warto użyć nawozu jeszcze przed posadzeniem sadzonek w ogrodzie. Przyspieszy to ich wzrost i doskonale je wzmocni. 

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | nawożenie