Reklama
Reklama

Nie musisz kupować drogiej ziemi w sklepie ogrodniczym. Najlepszą mieszankę zrobisz, łącząc te 4 produkty

Możemy kupić w sklepach ogrodniczych gotowe mieszanki do roślin lub sadzić nowe rośliny w ziemi uniwersalnej. O wiele lepszym pomysłem będzie jednak wykonanie dedykowanej mieszanki samodzielnie, dostosowując ją do potrzeb konkretnego gatunku. Podpowiadamy, jak przygotować podłoże dla kwiatów doniczkowych.

Wiosna to czas intensywnych prac ogrodowych. Nie tylko trzeba uprzątnąć wszystko po zimie, ale też zadbać o już istniejące uprawy i posiać czy posadzić kolejne rośliny. Oprócz przygotowania sadzonek wiosną wykonujemy też pierwsze przesadzanie roślin doniczkowych. Najczęściej wybiera się do tego ziemię uniwersalną lub ziemię dedykowaną konkretnym gatunkom, którą można nabyć w sklepach ogrodniczych.

Warto jednak wiedzieć, że idealne podłoże dla kwiatów doniczkowych możemy przygotować sami. Będzie to opcja o wiele tańsza, a przy tym przysłuży się roślinom, odpowiadając ich różnorodnym potrzebom. Wyjaśniamy, jak takie podłoże zrobić.

Domowa mieszanka dla roślin doniczkowych. Zadbaj o bazę

Choć w sklepach ogrodniczych możemy nabyć wiele różnych mieszanek ziemi, niewielkim kosztem możemy sami przygotować dedykowane mieszanki. Należy je dopasować do wymagań konkretnych roślin, mieszając ze sobą podstawowe składniki w różnych proporcjach. Bazą każdej podobnej mieszanki jest ziemia uniwersalna, którą należy wzbogacić określonymi składnikami.

Po zakupie ziemi ogrodowej w sklepie musimy jednak ocenić jej stan i jakość. W dobrej mieszance nie powinny się znaleźć fragmenty ściółki, a sama ziemia powinna być lekka — to znaczy, że nie będzie łatwo zbić jej w trwałą kulę. Jeśli to trudne, gleba będzie idealna dla kwiatów doniczkowych, gdyż cechuje się odpowiednią przepuszczalnością. 

Czytaj też: Czosnek w doniczkach na balkonie? Nic prostszego. Wystarczy, że zadziałasz zgodnie z tą metodą 

Dodatki do domowej ziemi doniczkowej. Pamiętaj o proporcjach

Do uniwersalnej ziemi, zakupionej w sklepie, należy dodać perlit, glebę kompostową lub zwykły kompost, a także fusy po kawie czy herbacie. Każdy z tych składników jest niezwykle ważny - razem tworzą zaś idealną mieszankę, w której rośliny będą zdrowo i szybko rosły.

Perlit to inaczej szkło wulkaniczne. Pomaga zatrzymywać w ziemi wodę. Na sześć porcji ziemi wystarczą dwie porcje perlitu. Kompost to organiczny nawóz, wytwarzany głównie z odpadów roślinnych. Wzbogaca on glebę w próchnicę, czyniąc ją pulchną, przewiewną i pełną składników odżywczych. Właśnie dlatego gleba kompostowa lub zwykły kompost to ważny dodatek do domowej ziemi dla roślin. Składnik ten powinien stanowić kolejne sześć porcji całej mieszanki.

Ostatni element to fusy z kawy lub herbaty. Do mieszanki należy dodać pół porcji fusów. To doskonałe źródło azotu, dzięki czemu rośliny doniczkowe będą pięknie rosnąć. Składnik ten przydaje się również w uprawie warzyw. Warto pamiętać, by w zależności od potrzeb konkretnej rośliny, lekko modyfikować proporcje. Wzbogacenie uniwersalnej ziemi w wymienione składniki sprawi, że rośliny będą lepiej rosły i staną się jeszcze piękniejsze. 

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | uprawa roślin | sadzenie