Reklama
Reklama

Nie tylko intensywne ćwiczenia. Tyle kalorii możesz spalić sprzątając mieszkanie

Sprzątanie z pewnością nie należy do ulubionych czynności, ale jest jednym z obowiązków, które należy regularnie wykonywać. Choć może się wydawać, że to rutynowe zajęcie nie ma dużego wpływu na naszą kondycję fizyczną, nic bardziej mylnego. Sprzątanie nie tylko pozwala utrzymać czystość w domu, ale także może być skutecznym sposobem na spalanie kalorii. Posprzątanie całego mieszkania może nawet zastąpić trening. Sprawdź, jakie czynności domowe spalają najwięcej kalorii i zyskaj nową motywację do robienia porządków.  

Większość osób nie przepada za domowymi porządkami, choć oczywiście znajdą się i tacy, których sprzątanie odpręża. Bez względu na motywacje, sprzątanie to taka czynność, którą trzeba wykonywać regularnie. Warto więc zyskać do tego nową, sporą motywację. Sprzątanie może stać się skuteczną formą aktywności fizycznej. Efektem będzie nie tylko czyste mieszkanie, ale również utrata sporej ilości kalorii oraz lepsze samopoczucie.  

Sprzątanie może okazać się skuteczną formą treningu

Wiadomo, że każda wykonywana czynność bardziej lub mniej wpływa na spalanie kalorii. Dobrze mieć jednak świadomość, że niektóre czynności domowe spalają ich zaskakująco sporo. Co więcej, posprzątanie całego mieszkanie finalnie może zastąpić nawet trening. Wystarczy odpowiednie się w to zaangażować. 

Można więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, a mianowicie wysprzątać dom na błysk, a przy tym zaliczyć trening. Wszystko zależy od tego, ile finalnie zajmie sprzątanie oraz jakie czynności zostaną wykonane. Inną liczbę kalorii spali odkurzanie, a inną mycie naczyń. Nie zmienia to jednak faktu, że warto patrzeć na sprzątanie jak na dodatkową formę aktywności fizycznej.

Przeczytaj również: Ćwiczysz na czczo? Oto co mówią na ten temat specjaliści

Która czynność spala najwięcej kalorii?

Dostępnych jest wiele kalkulatorów, które pozwalają obliczyć, ile kalorii można spalić podczas 60 minut sprzątania. Okazuje się, że połączenie niektórych czynności może finalnie zniwelować ich tyle, co porządny trening. Tak więc nie potrzeba wyjścia na siłownię, aby spalić nadprogramowe kalorie.  

Niezwykle skutecznym okazuje się być odkurzanie, dzięki któremu można spalić nawet do 250 kcal. Odkurzacz to zdecydowanie lepszy wybór, ponieważ zamiatanie miotłą spala o 100 kcal mniej. Mycie podłóg to natomiast możliwość spalenia blisko 200 kcal. Nie lubisz sprzątać łazienki? Być może się to zmieni, kiedy dowiesz się, że za sprawą tej czynność można spalić aż 300 kcal. Mycie kabiny prysznicowej oraz fug sukcesywnie zastępuje niejedno ćwiczenie na siłowni.

Ścieranie kurzu oraz mycie okien to także świetny sposób na trening. Nielubiane przez wielu mycie naczyń to możliwość spalenia 120 kcal. Oczywiście nie można zapomnieć o najważniejszej czynności w sezonie letnim, a mianowicie o koszeniu trawy. Godzina może spalić nawet 315 kcal. Zarówno czynności domowe, jak i prace ogrodowe to świetny sposób na regularną aktywność fizyczną. 

Sprzątanie to nie tylko czyste mieszkanie, ale również trening mięśni i lepsze samopoczucie 

Robienie porządków domowych wpływa dobrze na samopoczucie. Nie tylko ze względu na pozytywny wpływ porządku na nastrój człowieka, ale również ze względu na aktywność fizyczną, która działa na dobry nastrój. Odpowiedni czas i intensywność sprzątania mogą pozytywnie wpłynąć także na sylwetkę.  

Różne czynności angażują inne grupy mięśniowe, przez co podczas sprzątania pracują między innymi mięśnie brzucha, pośladków, nóg czy rąk. Powtarzalność niektórych ruchów pobudza metabolizm oraz poprawia elastyczność mięśni. W czasie porządków często można zauważyć wykonywanie takich ruchów jak przysiady, zgięcia czy podnoszenie przedmiotów. Prawidłowo wykonywane nie będą niczym się różnić od ćwiczeń robionych na siłowni.  

Zobacz też:

W lasach trwa wysyp grzybów. Tu znajdziesz ich najwięcej

Tak zrobisz domowe pochłaniacze zapachu do lodówki. Działają lepiej niż sklepowe

​Chcesz kupić basen na działkę ROD? Lepiej sprawdź, co mówią o tym przepisy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie