Reklama
Reklama

Nie rób tego podczas upałów. Wcale nie wychłodzisz mieszkania

Lato to czas upałów, które trzeba jakoś przetrwać. Jak to zrobić w nieklimatyzowanym mieszkaniu? Sposobów jest całkiem sporo. Wśród nich wymienia się często również to, czego zdecydowanie nie powinno się robić w mieszkaniu podczas gorących dni. Mowa tutaj o otwieraniu okien. Czy rzeczywiście to dobry pomysł na wychłodzenie mieszkania?  

Będąc nad wodą lub w klimatyzowanym pomieszczeniu przetrwanie upałów nie wydaje się trudne. Inaczej wygląda sprawa w przypadku spędzania tych dni w mieszkaniu bez klimatyzacji. Sporo osób poszukuje wtedy sposobów na wychłodzenie pomieszczeń i przez to popełnia często błąd, który wcale nie obniża temperatury w mieszkaniu, a wręcz przeciwnie.  

Jak przetrwać upał w mieszkaniu? Nie popełniaj tego błędu 

Sposoby na ochłodzenie mieszkania są ochoczo poszukiwane, gdy do Polski docierają kolejne fale upałów. Można to zrobić na wiele sposób, takich jak na przykład zasłonienie okien ciemnymi zasłonami czy zakup wentylatora powietrza. Można również pokusić się o przygotowanie zimnych napojów i dań. 

Wiele osób decyduje się również na otworzenie okna w celu obniżenia temperatury wewnątrz. Czy podczas upałów jest to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Instynktownie otwiera się okno, mając nadzieje, że przewietrzenie mieszkania przyniesie ulgę.  

Niestety skutek może być w rzeczywistości odwrotny. W upalne dni wietrzenie pomieszczeń doprowadza do podniesienia temperatury w środku. Co więcej, nawet lekko uchylone okno może już to do tego doprowadzić. Wnioski są więc jasne, podczas upałów otwieranie okna nie jest dobrym pomysłem

Przeczytaj także: Sposób na upały. Tak zaznasz letniego orzeźwienia za grosze

Czy w czasie upałów warto otwierać okna? Jest na to dobra pora

W dzień, kiedy termometry wskazują powyżej 30 st. C, otwarcie okna sprawi, że temperatura powietrza w mieszkaniu nie zmaleje, a wręcz przeciwnie. Najlepszym rozwiązaniem jest więc szczelne zamknięcie okien, a co więcej zasłonięcie ich roletami lub zasłonami.  

Można więc zadać nurtujące wiele osób pytanie, kiedy w takim razie wietrzyć mieszkanie podczas upałów? Otóż najlepiej robić to wieczorem, a nawet i w nocy, kiedy to można odczuć przyjemny spadek temperatury.  

Ponadto warto otworzyć więcej niż jedno okno, aby stworzyć przeciąg i doprowadzić do wymiany powietrza, która zdecydowanie przyniesie ulgę i ochłodzenie temperatury wewnątrz. Tak więc warto otwierać okna podczas letnich upałów, ale w nocy. Co więcej, koniecznie trzeba pamiętać o zamknięciu ich tuż o poranku.   

Zobacz też:

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

To najzdrowsza przyprawa świata. We Włoszech jest w każdym daniu, w Polsce mało popularna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki