Nie musisz prać kołdry. Tak szybko usuniesz wszystkie bakterie
Pranie kołdry bywa uciążliwe, jednak poza pościelą regularnie trzeba odświeżać również poduszki i pierzynę. W przeciwnym razie szybko staną się one siedliskiem kurzu i bakterii. W tym celu wcale nie musisz jednak wkładać ich do pralki. Namoczone będą potwornie ciężkie. Na szczęście istnieje inny domowy sposób na upranie kołdry z pierza.
Zmiana pościeli nie stanowi większego problemu. Co innego jednak upranie pierzyny lub poduszek z pierza. Kołdry po namoczeniu zdają się ważyć tonę, więc nawet jeśli uda się je włożyć do pralki, wyjęcie ich z bębna i rozwieszenie może stanowić nie lada wyzwanie.
Szczególnie dla osoby drobnej lub seniora, który nie powinien nadwyrężać swoich sił podczas wykonywania obowiązków domowych. Na całe szczęście jest inny, prosty domowy sposób, dzięki któremu odświeżenie kołdry nie będzie już wymagało wysiłku.
Czysta pościel to podstawa zdrowego snu o wysokiej jakości. Mimo to wiele osób zmienia ją zbyt rzadko, a to skutkuje problemami zdrowotnymi, drażliwością czy brakiem energii w ciągu dnia.
Zatem, jak często zmieniać pościel? Eksperci uważają, że najlepiej przebierać ją raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, jeśli nie jest często użytkowana i nakrywasz ją każdego dnia narzutą.
Czytaj również: Mój dziadek przechowuje marchewkę w ten sposób. Jest świeża przez całą zimę
Poza pościelą od czasu do czasu warto zadbać także o stan pierzyny. Wietrzenie kołdry to częsta praktyka, która ma przywrócić jej świeżość i usunąć bakterie. Z tym pierwszym naprawdę dobrze sobie radzi, pomaga także pozbyć się roztoczy.
Nie zlikwiduje jednak wszystkich bakterii. Mimo wietrzenia kołdry mikroorganizmy wciąż żyją w pościeli, ponieważ po prostu panują tam dla nich dogodne warunki.
Może cię zainteresować: Posmaruj tą maścią miejsce po ugryzieniu owada. Stosowano ją już w PRL-u
Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wietrzenie pierzyny to zbyt mało, by pozbyć się bakterii. Jednak pranie kołdry na mokro również nie jest idealnym pomysłem z uwagi na jej ciężar i rozmiary.
Na szczęście opatentowano domowy sposób, który pozwala uprać pierzynę na sucho. Wystarczy sięgnąć po sodę oczyszczoną, która wykazuje wysoką skuteczność w walce z bakteriami.
Wetrzyj sodę oczyszczoną w kołdrę za pomocą gąbki i pozostaw ją na pół godziny. Po upływie tego czasu, pierzynę mocno wytrzep. Trik ten stosuj także do odświeżania poduszek.
Zobacz też:
"Nie jedz nic po 18". Każdy z nas to słyszał. Prawda czy mit?
Możesz hodować borowiki na parapecie. Dzięki drożdżom urosną większe niż w lesie
To niepozorne warzywo jest skarbnicą witamin. Polacy jedzą stanowczo zbyt rzadko