Nie możesz przestać myśleć o słodyczach? Znany dietetyk zdradza, jak sobie z tym poradzić
Kolorowe opakowania słodyczy kryją przepyszne łakocie. Mogą one jednak stać się nie przyjemnością, a poważnym problemem doprowadzającym do nadwagi, cukrzycy, zaburzonej gospodarki hormonalnej oraz niesprawnego metabolizmu. Znany dietetyk zdradza, dlaczego tak trudno zrezygnować ze słodyczy i jak sobie z tym radzić.
Duża ochota na słodycze to zjawisko, z którym styczność miała większość społeczeństwa. Niektórzy są na tyle obezwładnieni perspektywą spożycia pysznych łakoci, że myślą o tym przez cały dzień, czekając na moment, aż będą mogli rozpakować batonika czy czekoladę.
O ile słodycze rzeczywiście są smaczne, o tyle są bombą węglowodanową. To duże wyzwanie dla metabolizmu. Regularne spożywanie łakoci doprowadza do problemów zdrowotnych, co przekłada się nie tylko np. na kondycję fizyczną, ale także na gorszy nastrój, drażliwość i senność. W końcu doprowadza do cukrzycy.
Na temat nieodpartej chęci spożycia słodyczy i o tym, jak ją poskromić wypowiedział się niedawno znany dietetyk Michał Wrzosek. Na swoim instagramowym profilu wytłumaczył, co trzeba zrobić, żeby rozwiązać ten problem. Co ciekawe jego metoda to... brak metod.
Dietetyk Michał Wrzosek zwraca uwagę na to, że kluczem do sukcesu nie jest popularne wśród osób odchudzających się, na przykład zamienianie niezdrowych produktów podobnymi odpowiednikami, ale z lepszym składem, ale po prostu odmawianie sobie przyjemności. To właśnie samokontrola jest kluczem do sukcesu.
Jeśli komuś do głowy natarczywie przychodzi myśl, zachęcająca do spożycia słodyczy, to prawdopodobnie jest to związane ze spadkiem poziomu glukozy we krwi. Jest to podstawowe źródło energii dla ludzkich komórek. Dlatego, jeśli nie jest dostarczana wraz z pożywieniem, to organizm wysyła sygnał do mózgu, że potrzebuje glukozy.
Właśnie wtedy zaczyna nam doskwierać poczucie głodu. Co więcej, mózg nie będzie miał ochoty na wycieczkę do sklepu po warzywa, mięso i zdrowe tłuszcze np. oliwę, ale będzie chciał od razu zaspokoić potrzebę, nie bacząc na źródło glukozy. Właśnie to powoduje, że pierwszą rzeczą, którą chce się zjeść, nie jest pożywny obiad, czy przekąska, ale tabliczka czekolady lub baton.
Czytaj również: Już nigdy nie kupisz Nutelli. Zdrowy krem czekoladowy zrobisz w domu w kilka minut
Warto też zwrócić uwagę na to, że po spożyciu słodyczy, nawet jeśli są one wysokokaloryczne, niewiele czasu potrzeba, aby organizm znów domagał się glukozy. To dlatego, że słodycze nie zawierają jej tyle, ile potrzeba do zaspokojenia naszych potrzeb.
Chęć sięgania po słodycze można zastopować, stosując zróżnicowaną dietę. Regularnie dostarczając do swojego organizmu witaminy, minerały i inne cenne związki oraz elementy, nasz organizm nie będzie potrzebował nagłych zastrzyków energii w postaci słodyczy. Warto również zadbać o suplementację magnezu.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien