Reklama
Reklama

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Nie jest sekretem, że regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia, jak i dla naszego stanu psychicznego. Jednak wiele osób narzeka na brak czasu na treningi czy spacery. Okazuje się jednak, że możemy je zastąpić krótkimi ćwiczeniami, wśród których znajdują się nawet takie trwające 45 sekund. Sprawdź, jak wpleść aktywność fizyczną do swojej codzienności.

Systematyczna aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów zdrowotnych i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób. Dodatkowo bezpośrednio poprawia nasze samopoczucie. Co, jednak jeśli nie mamy w ciągu dnia czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na ruch? Z pomocą przychodzą krótkie ćwiczenia, które możemy wykonywać między lub w trakcie codziennych czynności.

Dlaczego nawet krótkie ćwiczenia są ważne?

Trenerka personalna Laviny Mehty w rozmowie z "The Telegraph" podkreśliła, jak wiele może zmienić nawet chwila ruchu, który może być niezwykle cenny dla naszego zdrowia. Odniosła się ona do wyników badań, według których wykonanie zaledwie 10 przysiadów co 45 minut w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy, pomoże obniżyć poziom cukru we krwi, bardziej niż 30 minut spaceru.

Bez wątpienia więc krótkie ćwiczenia są niezwykle ważne dla naszego organizmu. Regularny ruch przyczynia się do spadku poziomu glukozy oraz chroni przed chorobami, obniżoną produktywnością czy spadkiem nastoju.

Trenerka sugeruje, aby na co dzień nie wykonywać jedynie przysiadów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie połączenie swoich codziennych czynności z prostą i szybką aktywnością fizyczną. Dzięki temu nigdy nie zabraknie nam czasu na to, by zadbać o swoje ciało. Jak podkreśla Laviny Mehty:

Czytaj również: Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

Jakie krótkie ćwiczenia wykonywać, aby zadbać o swoje zdrowie oraz kondycję?

Trenerka personalna podzieliła się również tym, jak w praktyce włączyć aktywność fizyczną do swoich codziennych czynności. Okazuje się, że wykonywanie krótkich ćwiczeń jest prostsze, niż nam się wydaje i możemy je robić niezależnie od pory dnia. Oto przykłady skutecznych ćwiczeń, które wykonamy w zaledwie chwilę, a świetnie uelastycznią oraz wzmocnią nasze ciało:

  • Poranny fitness - to czynność, której wykonanie zajmie nam około 45 sekund, ale warto powtórzyć ten proces trzy razy. Wystarczy, że w pozycji stojącej, uniesiemy ramiona na boki, a następnie przechylimy biodra do przodu. Kolejnym krokiem jest zgięcie się tak, by palce rąk były przed stopami (można uginać kolana). Przyjmujemy pozycję głębokiej deski z biodrami opuszczonymi równolegle do podłoża i prawą rękę trzymamy mocno na ziemi, a lewą unosimy nad głową. Następnie zmieniamy stronę i wykonujemy to samo drugą ręką. Powoli wracamy z pozycji deski do pozycji stojącej.
  • Balans w trakcie mycia zębów - ćwiczenie równowagi jest korzystne dla budowania siły rdzenia i kości oraz dla poprawy koordynacji. Wobec tego podczas np. mycia zębów warto stać na jednej nodze przez 10 sekund. Jeśli nie czujemy się pewnie, możemy początkowo opierać dłonie lub palce o zlew, lub ścianę.
  • Wybieraj schody zamiast windy - to dość popularne stwierdzenie, ale niezwykle skuteczne, ponieważ wykazano, że wchodzenie po schodach trzy razy dziennie poprawia zdrowie układu krążenia, siłę nóg oraz wydolność aerobową. Wystarczy, że wybierzemy schody zamiast windy, czy schodów ruchomych. Dodatkowo możemy nosić plecak lub torbę, aby zwiększyć obciążenie.
  • Krótkie ćwiczenia w trakcie oglądania telewizji - nawet podczas filmowego seansu możemy pobudzić nasze ciało. Musimy jedynie usiąść na krawędzi kanapy, przenosząc ciężar ciała na ramiona. Następnie podciągamy się i opadamy. To ćwiczenie najlepiej wykonywać z wyprostowanymi nogami.
  • Rób pompki, kiedy woda się gotuje - podczas gotowania czy przygotowania herbaty możemy wykorzystać chwilę, gdy czekamy, aż woda się zagotuje, kładąc dłonie na blacie kuchennym i pochylając się do przodu. Nasze plecy powinny być wyprostowane. Wykonujemy 10 szybkich pompek i 45-sekundowy trening gotowy.
  • Odpręż się przed snem - leżąc wieczorem w łóżku, warto oprzeć nogi np. o ścianę. Dzięki tej prostej czynności poprawimy przepływ krwi. Dodatkowo ten łatwy ruch pozwoli nam szybciej zasnąć.

Zobacz też:

Nigdy nie jedz takich ogórków kiszonych. Możesz mieć spore problemy żołądkowe

Gdzie na grzyby w lipcu i sierpniu? W tych miejscach w Małopolsce zbierzesz pełne kosze

​Zapomnij o brudnych plamach zostawianych przez żelazko. W ten sposób szybko je wyczyścisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie