Reklama
Reklama

Nie lubisz szorstkich prześcieradeł? Wymocz je w tym, będą miękkie i delikatne jak puch

Nowe prześcieradła są zwykle sztywne, przez co sen na nich może być niekomfortowy. Na szczęście nie trzeba się męczyć, bo istnieje prosty trik na zmiękczenie twardego materiału. Wystarczy, że wymoczymy je w wodzie z dodatkiem odrobiny tego produktu, a tkanina po nałożeniu na łóżko będzie wydawać się miękka i delikatna jak puch!

Pościel w łóżku powinniśmy wymieniać regularnie. Dotyczy to nie tylko kołder oraz poduszek, ale również tkanin oplatających materace, w których podczas snu gromadzą się bakterie, brud i roztocza, które w dużych ilościach mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. 

Mikrobiolog Philip Tierno z Uniwersytetu Nowojorskiego twierdzi, że powinniśmy wymieniać prześcieradło minimum co 7 dni, a to oznacza, że w domu trzeba mieć co najmniej kilka sztuk na zmianę. Niestety nowa pościel ze sklepu często wydaje się twarda i sztywna, a to może powodować ogromny dyskomfort. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zmiękczyć prześcieradło prostym domowym sposobem. 

Jak zmiękczyć prześcieradło? Po wymoczeniu w tym będzie miękkie i delikatne jak puch

Jeżeli chcesz zmiękczyć sztywne prześcieradło, wykorzystaj sól emską. Produkt ten lepiej znany jest jako sól Epsom albo sól angielska i może mieć wiele cennych zastosowań w gospodarstwie domowym (m.in. pomoże ci odratować zmarniałego zamiokulkasa). 

Dziś jednak skupmy się wyłącznie na jego właściwościach zmiękczających. Aby twardy materiał stał się miękki jak chmurka, musimy napełnić wannę zimą wodą i wsypać do niej 50 g soli emskiej, a później dokładnie wymieszać. W takim roztworze zanurzmy pościel i pozostawiamy ją w takim stanie na kilka godzin. Później po prostu wypłukujemy materiał i rozwieszamy prześcieradło, aby to wyschło. 

Może cię zainteresować: Tak szybko usuniesz plamy z materaca, poduszek i kołder. Wystarczą 2 składniki z kuchni

Nie tylko sól Epsom. Wyjmij z kuchennej szafki 2 produkty i użyj do prania, a twarde prześcieradło zmięknie

Jeśli nie mamy ochoty prać pościeli ręcznie, możemy również zastosować sztuczkę z sodą oczyszczoną i octem, dzięki której prześcieradło zmięknie również po odświeżaniu w pralce elektrycznej. Jedyne, co musimy zrobić, to wrzucić sztywną tkaninę do urządzenia, do szufladki na proszek wsypać 1 szklankę sody oczyszczonej. 

Natomiast do komory na płyn zmiękczający wlewamy 1/2 szklanki octu. Później ustawiamy standardowy cykl prania w wyższej temperaturze, a płukanie w zimnej. Gdy pralka skończy prać, prześcieradło powinno być o wiele bardziej miękkie.

Czytaj również: Wystarczy dodać kilka kropel do proszku. Ręczniki będą śnieżnobiałe                       

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki