Reklama
Reklama

Nazywany jest "grzybem dla leniwych". Zaskoczy cię, gdzie możesz go znaleźć

W polskich lasach pojawił się borowik amerykański, nazywany również złotakiem wysmukłym. Co ciekawe grzyb nie jest „stałym bywalcem” w polskich lasach. Zbieracze mogą natknąć się dopiero od 10 lat. Gdzie można znaleźć borowika amerykańskiego?

Złotak wysmukły wyglądem przypomina znanego borowika szlachetnego. Ma czerwonobrązowy lub rudawy kapelusz, który jest ciemny w środku. Przybiera on kulisty kształt w pierwszych etapach wzrostu, a później przechodzi w formę parasola. 

W dotyku złotak wysmukły jest matowy, suchy i gładki. Jego skórka wykracza poza wewnętrzną część kapelusza. Z kolei na spodzie grzyba są jaskrawożółte lub zielonkawe rurki oraz podłużny, żółtawy trzon z bruzdami. Natomiast miąższ złotaka wysmukłego ma biały kolor z miejscowymi żółtymi i różowymi przebarwieniami.

Jak rozpoznać borowika amerykańskiego?

Żeby jeszcze precyzyjniej określić, że ktoś ma do czynienia akurat z borowikiem amerykańskim, może rozciąć grzyba. Dobrze wiedzieć, że po nacięciu, czy uszkodzeniu złotak wysmukły nie zmieni koloru.

Kolejnym aspektem ułatwiającym rozpoznanie okazu, jest jego wysokość. W pełni rozwinięty grzyb jest niezwykle okazały. Kiedy ma optymalne warunki do wzrostu, może mieć nawet 25 centymetrów wysokości, wyraźnie wyróżniając się w lesie, na łące, czy przy korycie rzeki.

Gdzie można znaleźć borowika amerykańskiego?

Borowik amerykański jest często określany jako "grzyb dla leniwych". Taki przydomek zyskał z tego względu, że ma tendencję do tworzenia rozległych skupisk. Znacząco ułatwia to zbiór grzybów. Grzyb występuje w regionie Morza Bałtyckiego, w okolicy wydm porośniętych sosnami, a także na wrzosowiskach i na Podlasiu.

Złotak wysmukły został namierzony przez grzybiarzy po raz pierwszy na terenie Łotwy i Litwy. Miało to miejsce w około 2011 roku. Następnie zaczął występować w innych rejonach Europy, w tym w Polsce. Naturalnym obszarem dla złotaka wysmukłego jest Ameryka Północna.

Właściwości borowika amerykańskiego

Podobnie jak w wielu innych grzybach jadalnych w borowiku amerykańskim znajduje się wiele cennych witamin i minerałów. Spożywając złotaka wysmukłego, można dostarczyć do swojego organizmu substancje odżywcze takie jak m.in.: fosfor, wapń, selen, magnez, jod, a także witaminę A, B, C, E i niacynę.

Spożywanie borowika amerykańskiego sprzyja wzmacnianiu odporności organizmu i chronienia go przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi. W złotaku wysmukłym znajduje się też betagluken o działaniu przeciwutleniającym i wspierającym produkcję białych krwinek w szpiku kostnym.

Zobacz też:

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

Po remoncie został ci styropian? Sprawdź, gdzie należy go wyrzucić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby