Reklama
Reklama

Mrozisz jedzenie w ten sposób? To poważny błąd, który zagraża zdrowiu

Posiłek przygotowany w nadmiarze czy ugotowany zawczasu, przed świętami, urodzinami lub inną okazją, można z powodzeniem zamrozić. Można też umieścić w zamrażalniku na przykład mięso czy ryby, a nawet świeże owoce, by raczyć się nimi jesienią i zimą. Wiele osób dzieli jednak pożywienie na części i wkłada do foliowych woreczków czy pudełek po lodach. Wyjaśniamy, dlaczego nie jest to dobry pomysł i jak poprawnie mrozić żywność.

Mrożenie jedzenia to proces, który pozwala dłużej utrzymać jego świeżość i jednocześnie chroni pożywienie przed zepsuciem. W zamrażarce można z powodzeniem przechować między innymi mięso, ryby, pieczywo czy grzyby. Możliwe jest też przechowanie w niej nadmiaru zupy czy pierogów, a więc dań gotowych, ugotowanych na przykład w zbyt dużej ilości czy na późniejszą okazję. 

Mrożenie pożywienia jest proste, jednak należy trzymać się kilku zasad, by było też bezpieczne. Wiele osób popełnia poważny błąd, który może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Wyjaśniamy, co zrobić, by się przed tym ustrzec.

Woreczki foliowe a mrożenie pożywienia

Bardzo często jedzenie, które chcemy zamrozić, ląduje w foliowych woreczkach. Z pewnością są one wygodnym sposobem jego porcjowania. Woreczki foliowe wydają się wręcz rozsądnym wyborem, ponieważ inne tworzywa mogłyby pęknąć pod wpływem niskiej temperatury.

Warto jednak wiedzieć, że nie pozwalają one na tyle szczelnie zabezpieczyć produktu przed czynnikami zewnętrznymi, by nie zmieniły się jego właściwości. Mrożonki mogą więc zacząć inaczej pachnieć lub zmienić swoją konsystencję. Jeśli zaś włożymy do zamrażalnika produkt w sklepowej reklamówce, grozi to przeniesieniem na niego ewentualnych bakterii czy brudu. Są one w stanie przesiąknąć na pożywienie i negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka.

Czytaj też: Woda zbyt wolno spływa z wanny? Dzięki temu szybko udrożnisz odpływ 

Mrożenie jedzenia w pudełkach po lodach

Niektórzy wpadają na pomysł, by mrozić pożywienie w pudełkach po lodach. W końcu same lody lądują w zamrażarkach właśnie w takich pudełkach — rozsądne więc wydaje się, by użyć ich ponownie. Okazuje się jednak, że jeśli umieścimy w nich ciepłe potrawy, doprowadzi to do uwolnienia mikroplastiku, który zmienia smak potrawy i sprawia, że staje się ona szkodliwa.

Plastikowe pojemniki po lodach czy foliowe woreczki nie są odpowiednim wyborem do przechowywania mrożonek. Zwłaszcza nie powinno się w nich trzymać mięsa i nabiału. Może to doprowadzić do namnażania bakterii E. coli czy Salmonelli.

Czytaj również: Jak najlepiej przechowywać pieczywo? Wcale nie w chlebaku czy w lodówce 

W czym mrozić pożywienie? Przechowuj żywność w ten sposób

Jedzenie najlepiej mrozić w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach czy woreczkach. Nie wszyscy wiedzą, że takowe istnieją - można je jednak z powodzeniem nabyć w wielu sklepach. Są szczelne, więc zapobiegają ewentualnym procesom gnilnym. Wykonane są z mocnego materiału, więc nie ulegną perforacji. Są też w pełni bezpieczne w kontakcie z żywnością.

Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak umieszczać na każdej mrożonce datę ważności, by spożyć ją w odpowiednim terminie. Przyjmuje się, że o ile żywność jest odpowiednio przechowywana, maksymalny czas mrożenia wynosi rok. 

Pamiętajmy też, że niektóre produkty po prostu nie nadają się do mrożenia i lepiej tego nie robić. Nieodpowiednie będą między innymi owoce i warzywa o dużej zawartość wody (jak ogórek, arbuz czy pomarańcza), produkty wysokotłuszczowe (jak na przykład majonez), a także nabiał, napoje gazowane czy wyciskane soki. Po rozmrożeniu mogą się rozwarstwić. Nie wolno też mrozić ponownie produktów już raz zamrożonych.

Zobacz też:

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie

Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | domowe sposoby