Reklama
Reklama

Woda zbyt wolno spływa z wanny? Dzięki temu szybko udrożnisz odpływ

Zatkany odpływ wanny nie oznacza wcale, że musimy wzywać hydraulika. Jeśli woda spływa wolno lub nie spływa w ogóle, możemy wykorzystać domowe metody, by udrożnić odpływ. Istnieją sposoby na sprawne pozbycie się włosów, osadów z mydła i kamienia, i zlikwidowanie zatoru. Wyjaśniamy, jak odetkać wannę domowymi metodami.

Zatkana wanna to nie tylko problem estetyczny, ale i higieniczny. Najprawdopodobniej to skutek zapełnienia odpływu włosami i osadem z mydła czy innych kosmetyków. Jeśli nie odprowadza należycie wody, konieczna może być interwencja hydraulika. Nim jednak go wezwiemy, możemy spróbować poradzić sobie z problemem przy pomocy domowych metod. Nie potrzebujemy żrącej chemii — wystarczą proste produkty, które zwykle znajdują się w każdej kuchni.

Soda oczyszczona i ocet — czy można je łączyć?

Soda oczyszczona i ocet znane są ze swoich właściwości czyszczących. Wykazują działanie odkażające, a przy tym są bezpieczne w użyciu. Można więc przygotować przy ich pomocy domowe preparaty do czyszczenia. Zwykle odradza się używania sody oczyszczonej i octu jednocześnie. Po ich połączeniu dochodzi do burzliwej reakcji, w trakcie której powstają octan sodu, dwutlenek węgla i woda. Octan sodu nie jest przy tym skuteczną substancją czyszczącą.

W przypadku zatkanego odpływu podobna burzliwa reakcja jest jednak jak najbardziej pożądana. Dzięki niej nagromadzony brud zostanie gwałtownie oderwany i uniesiony w ciasnym odpływie wanny. Soda oczyszczona pomoże pozbyć się włosów, zaś ocet zadziała na zabrudzenia mineralne — w tym osady z mydła.

Czytaj też: Przypaliłeś żelazko? Wystarczy, że posypiesz tym deskę, a będzie jak nowe 

Domowy środek do udrażniania odpływu — przepis

Łącząc szklankę sody oczyszczonej ze szklanką białego octu destylowanego i wzmacniając mieszankę litrem wody oraz płynem do mycia naczyń, jesteśmy w stanie skutecznie odetkać zatkany odpływ wanny. To doskonała metoda na udrożnienie rur bez użycia chemicznych środków ze sklepu.

Jakie działania należy wykonać? Musimy kolejno:

  • Zagotować wodę, a do odpływu wanny wycisnąć dużą ilość płynu do mycia naczyń.
  • Wlać do odpływu pół litra wrzątku, a następnie wsypać do niego sodę oczyszczoną.
  • Wlać do odpływu ocet destylowany. Soda i ocet wejdą w reakcję i zaczną się pienić.
  • Gdy pienienie ustanie, zalewamy odpływ kolejną porcją wrzątku.

W ten sposób można łatwo i dość widowiskowo udrożnić zatkany odpływ wanny. Pamiętajmy tylko by w momencie tworzenia piany nie nachylać się nad zlewem i nie wdychać powstających oparów. Mogą one podrażnić drogi oddechowe. Reakcja chemiczna dobiegnie końca po upływie kilku czy kilkunastu minut. Wówczas należy obficie przepłukać wannę gorącą wodą.

Czytaj również: Tak zimą trzepały dywany nasze babcie. Sekret tkwi w jednym szczególe 

Czyszczenie odpływu wanny — wykorzystaj słomkę

Do udrożnienia odpływu wanny można również wykorzystać słomkę do picia. Musi to być jednak produkt wykonany z tworzywa - dość gruby, ale jednocześnie giętki. Słomkę musimy z jednej strony ponacinać przy pomocy żyletki lub skalpela budowlanego. Nacięcia wykonajmy pod kątem i lekko odchylmy - w taki sposób, by powstały zadziory, do których przyczepią się włosy i brud. Ponacinaną słomkę wprowadzamy przez kratkę do odpływu i intensywnie nią ruszamy, by zebrała jak najwięcej zanieczyszczeń. Następnie ją wyciągamy. Czynność możemy oczywiście powtórzyć.

To sprawdzona i dość prosta metoda, by sprawnie udrożnić odpływ wanny. Nie trzeba niczego odkręcać czy wzywać hydraulika. Możemy też skorzystać z profesjonalnych czyścików do odpływu, które jednak są znacznie droższe.

Zobacz też:

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki