Reklama
Reklama

Tak zimą trzepały dywany nasze babcie. Sekret tkwi w jednym szczególe

Trzepanie dywanów na zewnątrz jest wskazane nie tylko wiosną, latem czy jesienią. Zimą większość z nas tego nie robi, a to wielki błąd, bo przecież na stale użytkowanych tkaninach przez cały rok gromadzą się kurz, sierść, włosy czy roztocza. Odkurzanie pozwala oczyścić runo powierzchownie. Chwilowo poprawia jego wygląd, ale nie wymiecie zanieczyszczeń z głębszych warstw. Podpowiadamy więc, jak wytrzepać dywan na zewnątrz zimą tak, by nie uległ zniszczeniu.

Trzepanie dywanów to czynność, którą powinniśmy wykonywać regularne, jeżeli chcemy utrzymać dom w czystości. Nie możemy o tym zapominać również teraz, w okresie zimowym. Musimy mieć świadomość, że samo odkurzanie to zbyt mało, aby pozbyć się brudu z głębokich warstw runa, po którym my i nasze zwierzęta chodzimy codziennie. 

Dlaczego warto trzepać dywany? Nie tylko z powodu kurzu

Pomimo niskich temperatur na użytkowanych tkaninach przez cały czas gromadzą się kurz, włosy, sierść czy roztocza, dlatego jeszcze w grudniu powinniśmy wynieść nasze dywany na zewnątrz po to, aby dokładnie je wytrzepać. Pozostawienie runa na kilka godzin na świeżym powietrzu pozwoli nam szybko pozbyć się z niego brudu i zarazków. 

Dywan na pewno będzie świeższy, ale to niejedyna korzyść, jaką będziemy mieć z jego wietrzenia. Pod wpływem tego zabiegu włosie, z którego jest wykonany, powinno lekko się unieść, a sama tkanina po dokładnym oczyszczeniu będzie wydawać się bardziej miękka i nabierze mocniejszych kolorów. A dzięki temu dywan po dokładnym wytrzepaniu będzie znacznie lepiej prezentował się w domu.

Może cię zainteresować: W ten sposób szybko odświeżysz dywan. Efekt będzie jak po profesjonalnym czyszczeniu

Jak często trzepać dywan? Zimą także trzeba to robić

Trzepanie dywanów zalecane jest niezależnie od pory roku, aby zachować czystość i schludny wystrój domu. Dzięki temu dom jest także zdrowszy, bo znajduje się w nim mniej kurzu i roztoczy, które są niebezpieczne zwłaszcza dla alergików. To, jak często należy trzepać dywany, zależy jednak od intensywności jego użytkowania i podatności na zabrudzenia (grubość, włosie, rodzaj tkanin itp.) Średnio powinno się to jednak robić minimum raz na 1-2 miesiące.

Jak trzepać dywan zimą tak, by go nie uszkodzić? Na śniegu

Trzepanie dywanów zimą wymaga od nas odpowiedniej techniki. Powinniśmy również zachować zdrowy rozsądek, bo przecież zależy nam na tym, by je oczyścić, a nie dodatkowo zniszczyć. Jeżeli jest ciepło, na zewnątrz jest błoto, śnieg topnieje i jest brudny, to raczej nie powinniśmy wyciągać na zewnątrz dywanu, bo jeszcze bardziej go ubrudzimy, zdewastujemy i zwiększymy ryzyko rozwoju pleśni. 

Zanim wyjdziemy z runem na zewnątrz, upewnijmy się, czy aby na pewno na dworze jest ujemna temperatura. A jeżeli tak, to rozłóżmy dywan na śniegu, a nie na na trzepaku - włosiem do dołu i zacznijmy uderzać w niego trzepaczką dokładnie i powoli. Nie musimy używać do tego wiele siły. Możemy również rozłożyć dywan, posypać go śniegiem za pomocą miotełki i dopiero wtedy wytrzepać dywan. Później czynność tę powtarzamy, odwracając materiał na drugą stronę. 



Zobacz też:

Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie

Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet

Wzmacnia odporność i obniża cholesterol. Mało kto słyszał o tym oleju

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki