Męczy cię katar? Zalej wodą tę przyprawę, a szybko się go pozbędziesz
Jest popularną przyprawą, wzmacniającą smak wytrawnych potraw i wydzielającą przyjemną, ziołową woń. Liść laurowy ma jednak również wiele zastosowań zdrowotnych, o których nie wszyscy wiedzą. W okresie obniżonej odporności, w sezonie przeziębień, warto wiedzieć, jak liście laurowe mogą nam pomóc w szybkim pożegnaniu choroby. Wyjaśniamy, jakie sekrety się w nich kryją i jak ich używać.
Liście laurowe to suszone liście wawrzynu szlachetnego, występującego w naturze w regionie śródziemnomorskim. W innych miejscach wawrzyn szlachetny uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Liść laurowy znany jest przede wszystkim jako przyprawa — może być stosowany do doprawiania zup, sosów, bigosów czy pieczeni. Jest też składnikiem wielu marynat. Jego aromat można jednak wykorzystać nie tylko w sztuce kulinarnej. Dlaczego warto sięgnąć po liście laurowe, gdy mamy katar czy nerwowy okres?
Związki zapachowe, zawarte w liściach laurowych, pomagają pozbyć się kataru. Wspierają bowiem usuwanie wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych. Z uwagi na fakt, iż wykazują działanie antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwzapalne i wykrztuśne, polecane są wspomagająco przy leczeniu zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli czy kataru. Orzeźwiający zapach liści laurowych można wykorzystać na przykład do wykonania leczniczej inhalacji.
By ją przygotować, potrzebujemy dwóch szklanek wody i sześciu liści laurowych. Możemy też posłużyć się kilkoma kroplami olejku laurowego. Wodę podgrzewamy, a gdy doprowadzimy ją do wrzenia, zdejmujemy garnek z kuchenki i dodajemy do niej liście laurowe, po czym przelewamy do miski. Wystarczy nakryć głowę ręcznikiem i nachylić swoją twarz nad miską, by wdychać parującą wodę o orzeźwiającym zapachu liści laurowych.
Czytaj też: Ćwiczysz na czczo? Oto co mówią na ten temat specjaliści
Liście laurowe wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Przygotowane z nich inhalacje pomagają zmniejszyć stres, wyciszyć się i uspokoić. Ich zapach jest na tyle przyjemny, że może również pomóc spokojnie zasnąć. W tym celu warto spalić kilka liści laurowych w popielniczce, na czas palenia opuszczając pokój. Gdy w pomieszczeniu pozostanie już tylko dym, korzenna woń rośliny ukołysze domowników do snu. Napar z liścia laurowego może z kolei korzystnie wpłynąć na żołądek i pomóc zlikwidować problemy jelitowe.
Zobacz też:
Ten trik ochroni cię przed złodziejami na cmentarzu. Nigdy więcej nie zabiorą ci lampionu
Kiszona kapusta nie tylko do obiadu. Możesz użyć jej w trakcie sprzątania
Robisz to z grzybami przed suszeniem? Nie dziw się, że pleśnieją