Reklama
Reklama

Masz w domu takie meble? Sanepid ostrzega, lepiej szybko się ich pozbądź

Sanepid ostrzega przed problemami, jakie wiążą się z posiadaniem pewnych mebli w mieszkaniu. Okazuje się bowiem, że umeblowanie w stylu vintage może przynieść nam szkody, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Wyjaśniamy, na czym polega problem i jak mu zapobiegać.

Za sprawą mebli, przyniesionych np. z targu staroci, w naszym mieszkaniu mogą pojawić się niechciani i niebezpieczni dla naszego zdrowia goście. Sanepid ostrzega przed tym i wyjaśnia, jak zapobiec temu problemowi. Sprawdź, dlaczego przed zakupem mebli z drugiej ręki, warto dokładnie je sprawdzić.

Sanepid ostrzega - jakie zagrożenia czyhają na nas w zakupionych meblach?

Dużą popularnością cieszy się kupowanie starych mebli na targach staroci. Dzięki temu możemy wyposażyć nasze mieszkanie w oryginalne i stylowe umeblowanie. W dodatku obecnie meble w stylu vintage są niezwykle modne. Jednak sanepid ostrzega przed potencjalnym ryzykiem, jakie niosą za sobą takie zakupy.

Przypomina jak ważne jest to, aby wcześniej sprawdzić kupowane meble, ponieważ antyki mogą być siedliskiem niechcianych gości, czyli karaluchów lub pluskiew. Mogą one stanowić nie tylko zagrożenie dla higieny, ale i dla naszego zdrowia.

Podobnie niebezpieczne są meble, które przynosimy ze śmietnika. Zwłaszcza dotyczy to tapicerowanych elementów, które mogą być skupiskiem insektów. Zachowajmy również czujność jeśli chodzi o stare dywany, jak i meble pozyskiwane z drugiej ręki, np. z grup społecznościowych na Facebooku.

Czytaj również: Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Pluskwy i karaluchy - co warto o nich wiedzieć?

Pluskwy żywią się krwią ludzi oraz zwierząt. Wykrycie ich jest niezwykle problematyczne, ponieważ są one aktywne głównie w nocy, a za dnia chowają się w zakamarkach. Kolejną trudnością dotyczącą pluskiew jest to, że potrafią one przetrwać długi czas bez jedzenia, więc ciężko je wyeliminować. Ich ugryzienia skutkują czerwonymi, swędzącymi plamami na skórze, a u niektórych wywołują reakcje alergiczne.

Równie problematyczne są karaluchy, które także potrafią przetrwać w trudnych warunkach. W dodatku bardzo szybko rozprzestrzeniają się po całym domu. Ich obecność jest niebezpieczna, ponieważ karaluchy są nosicielami wielu chorób oraz bakterii. Mogą one doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a także reakcji alergicznych czy astmy.

Co zrobić, aby uniknąć niechcianych gości?

Wobec tego, chcąc uniknąć problemu, zgodnie z zaleceniami sanepidu, najlepiej będzie dokładnie sprawdzić meble, zanim je kupimy. Należy zwrócić uwagę na wszelkie oznaki ich obecności, w tym m.in. na drobne ciemne plamy, czyli odchody pluskiew czy małe jajka lub muszelki, które mogą wskazywać na obecność karaluchów.

Oprócz tego po przyniesieniu mebli warto poddać je obróbce cieplnej, na przykład pozostawiając je na słońcu lub używając pary wodnej, dzięki czemu możemy skutecznie zniszczyć owady i ich jaja.

Zobacz też:

Jeśli poczujesz ten zapach, reaguj. Może oznaczać, że w mieszkaniu są pluskwy

Nie radzisz sobie z mchem na trawniku? Kup ten produkt w za kilka złotych i rozsyp

Przechowuj czosnek tak, jak mój dziadek. Może leżeć długo i się nie psuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | sprzątanie