Reklama
Reklama

Malowanie metalowego ogrodzenia. Tak samodzielnie odświeżysz je po zimie

Po zimie często nasze ogrodzenie wygląda o wiele gorzej niż jesienią i jest pełne korozji oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wynika to z niesprzyjających warunków atmosferycznych, w tym opadów śniegu czy niskiej temperatury. Wobec tego zbliżająca się wiosna to idealny czas na to, by odświeżyć nasze ogrodzenie. Dzięki temu będzie mogło nam służyć jeszcze przez długie lata. Sprawdź, jaką farbę wybrać i jak malować ogrodzenie, aby wyglądało jak nowe.

Wiosną powinniśmy dokładnie obejrzeć naszą bramę i ogrodzenie, aby upewnić się, czy nie potrzebują one renowacji. Często bowiem po zimie, metalowe pręty pokryte są korozją oraz zanieczyszczeniami. Podpowiadamy, jak odświeżyć ogrodzenie i jakich produktów użyć, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami.

Od czego zacząć renowację ogrodzenia? Ten krok jest kluczowy

Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, chcąc odnowić nasze ogrodzenie, jest dokładne wyczyszczenie metalowych powierzchni. Często po zimie pokryte są one grubą warstwą kurzu, pyłów oraz innych zanieczyszczeń.

W przypadku, gdy nasze ogrodzenie było już wcześniej malowane, musimy także pozbyć się wszystkich poprzednich powłok, tak by pozostał wyłącznie metal. Dzięki temu farba będzie się lepiej trzymała. Oprócz tego, podczas czyszczenia ogrodzenia, musimy pozbyć się korozji. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nawet bardzo małe, nieusunięte ognisko korozji, może rozwinąć się pod powierzchnią farby i spowodować duże zniszczenia.

Po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń warto nałożyć na ogrodzenie preparat odtłuszczający. Pomoże on pozbyć się tłustych zabrudzeń, sadzy oraz osadów mineralnych. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy przejść do malowania.

Czytaj również: Już niedługo zaczną się pojawiać. Tym sposobem tanio i szybko pokonasz chwasty na kostce brukowej

Czym malować metalowe ogrodzenie? Te farby najlepiej się sprawdzą

Po przygotowaniu odpowiednio ogrodzenia możemy przejść do malowania. Najlepiej zaplanować ten zabieg na niezbyt słoneczny oraz mało wietrzny dzień, aby farba nie zasychała nam na pędzlu. Oczywiście wybierzmy także czas, gdy nie będzie opadów deszczu.

Pierwszym krokiem podczas malowania jest nałożenie farby antykorozyjnej, która ochroni nasze ogrodzenie przed ponownym atakiem rdzy, a równocześnie będzie stanowiła świetny podkład pod farbę dekoracyjną.

Warto dobrać barwę produktu zbliżoną do tej, jaką będzie miała farba dekoracyjna, dzięki czemu mniej jej zużyjemy podczas malowania. Oczywiście możemy także kupić po prostu farby dekoracyjne, które mają właściwości antykorozyjne i nie wymagają malowania podkładowego.

Jeśli chodzi o narzędzia niezbędne do malowania, to zarówno podkład antykorozyjny, jak i farbę nawierzchniową możemy nakładać pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby