Reklama
Reklama

Mało kto wie, jak zdrowe są te grzyby. Właśnie zaczął się na nie sezon

Ruszył sezon na zdrowe grzyby, jakimi są czubajki kanie. Można zbierać je w każdym zakątku Polski, aby potem delektować się ich intensywnym smakiem i orzechowym aromatem w wielu daniach. Poznaj właściwości zdrowotne kani oraz sposób przyrządzenia. Uważaj też, żeby nie pomylić tego okazu z muchomorem sromotnikowym.

Kanie możemy zauważyć na polanach, pastwiskach, skrajach lasów i poboczach dróg już w czerwcu, choć tak naprawdę pełnia sezonu przypada na wrzesień i trwa aż do listopada. Jak wyglądają te grzyby? Dlaczego warto je jeść i w jakiej postaci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. 

Jak wygląda czubajka kania? Nie pomyl jej z muchomorem sromotnikowym

Czubajka kania ma charakterystyczny, białawy, beżowy kapelusz z czubkiem u szczytu. Wokół niego rozciągają się blado-brązowe łuski opadające w trakcie czyszczenia lub mocnego dotyku. Trzon grzyba jest smukły, cylindryczny z bulwiastą podstawą. 

Początkujący grzybiarze mogą pomylić kanię z podobnym do niej muchomorem sromotnikowym. Jak odróżnić te grzyby?

Muchomora sromotnikowego odróżnia od kani zamocowany, nieruchomy pierścień, na który należy zwracać uwagę podczas zbierania okazów. W przypadku kani jest on elastyczny, możemy go przesuwać. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najlepsze miejsce na grzyby w Polsce: przywieźli pełne kosze prawdziwków

Liczne właściwości zdrowotne czubajki kani

Kania stanowi źródło cennych składników odżywczych. Zawiera witaminy: A, D, C, B1, B2, E, PP, a także wapń, selen, fosfor potas. Te minerały wzmacniają kości i zęby oraz układ odpornościowy. Poza tym chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Pomagają także w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. 

Oprócz tego ten grzyb ma w swoim składzie dużo białka, jak również nienasycone kwasy tłuszczowe m.in. kwas linolenowy, obniżający ryzyko stanów zapalnych i wystąpienia chorób krążenia np. zawału serca. 

Jak spożywać czubajkę kanię?

Czubajki kani nie spożywamy na surowo. Poddajemy obróbce termicznej tylko kapelusz tego grzyba, uprzednio dokładnie go czyszcząc lub wysuszając

Najpopularniejszym daniem z kani jest zrobienie z niej a'la schabowego. W tym celu obtaczamy grzyby w panierce z jajka i bułki tartej. Następnie smażymy je na patelni. 

Jeśli nie zjemy kani w dwa po zerwaniu, to należy ją ususzyć. Musimy zatem pokroić grzyby na kawałki i położyć je w specjalnej suszarce, piekarniku albo na kaloryferze. Po całym procesie zamykamy okazy w suchym słoiku. 

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby