Reklama
Reklama

​Lusterka samochodowe mają ukryte funkcje. Mało kto je zna, chociaż są bardzo przydatne

Jednym z elementów niezbędnych w każdym samochodzie są lusterka. Wyróżniamy te boczne (po obu stronach auta) oraz lusterko wewnętrzne, które znajduje się wewnątrz pojazdu. Zdecydowana większość kierowców korzysta z nich co chwilę w trakcie jazdy, jednak mało kto zna ich ukryte funkcje. Sprawdź, jak je wykorzystać.

Przede wszystkim pamiętaj, że bez lusterka nie możesz jechać

Obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie osobowym lusterka bocznego (od strony kierowcy) oraz lusterka wewnętrznego. W przypadku lusterka bocznego znajdującego się od strony pasażera, jego posiadanie jest konieczne, gdy pozostałe dwa nie dają całkowitej widoczności. Jeśli w naszym aucie nie będzie lusterka podczas kontroli policyjnej, funkcjonariusz będzie mógł nałożyć na nas mandat w wysokości od 200 do 500 zł. Dodatkowo będzie miał prawo zabrać nam dowód rejestracyjny, a w takiej sytuacji dalsza jazda pojazdem będzie niemożliwa.

Sprawdź również: Piszesz to w tytule przelewu? Lepiej przestań i sprawdź, jak robić to poprawnie

Jak korzystać z ukrytych funkcji lusterek samochodowych?

Dodatkowo boczne lusterka samochodowe mają cztery trzy funkcje, które mogą znacznie pomóc podczas codziennej jazdy. Pierwsza z nich ułatwi nam parkowanie prostopadłe przodem. Wystarczy, że po wjeździe na miejsce parkingowe, zwrócimy uwagę na krawężnik oraz dolną krawędź obudowy naszego lusterka. W momencie, gdy będą w jednej linii, zatrzymajmy auto, a zaparkujemy w idealnej odległości od krawężnika i unikniemy uderzenia, gdy np. mamy nisko zawieszony przedni spojler.

Druga ukryta funkcja bocznego lusterka przyda się podczas włączania się do ruchu. Wystarczy, że podzielimy sobie wizualnie obszar lusterka na dwie części za pomocą pionowej linii. Samochody, które znajdują się po prawej stronie tej linii, są dalej od naszego pojazdu, więc możemy wyjechać. Jeśli auto znajduje się po lewej stronie, musimy poczekać. Oczywiście w tym przypadku niezwykle ważne jest również zwrócenie uwagi na prędkość, z jaką poruszają się auta.

Trzecia funkcja pomoże nam podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego (po zaparkowaniu prostopadle tyłem). Jeśli boczne lusterko będzie za pojazdem, który stoi obok, możemy zacząć skręcać kierownicą. Ważne jest, by lusterko minęło pojazd, który znajduje się po tej stronie, w którą zamierzamy wyjechać.

Zobacz też:

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki