Reklama
Reklama

​Ładowarka do telefonu robi się gorąca? Uważaj, bo to bardzo zły znak

To proste urządzenie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszych smartfonów w pełnej gotowości. Nic więc dziwnego, że jakiekolwiek problemy, takie jak nadmierne nagrzewanie, budzą nasz niepokój. Sprawdź, jak działa ładowarka do telefonu, dlaczego się grzeje i jak tego unikać, by przedłużyć jej żywotność.

Jak działa ładowarka do telefonu?

Ładowarka do telefonu to urządzenie, które zamienia prąd zmienny z gniazdka elektrycznego na prąd stały, który jest wymagany do ładowania baterii w telefonie. Proces ten jest możliwy dzięki wbudowanemu w ładowarkę zasilaczowi impulsowemu. Samą procedurę można zmieścić w czterech krokach. Pierwszy z nich to transformacja napięcia, drugim jest prostowanie, trzecim — filtrowanie i stabilizacja, a czwartym regulacja napięcia. Od dłuższego czasu ładowarki do telefonów składają się na zewnątrz z dwóch elementów, czyli kostki i kabla. I to właśnie nagrzewanie się kostki może budzić nasze wątpliwości.

Sprawdź również: Ładujesz telefon z ten sposób? Myślisz, że robisz dobrze, a popełniasz duży błąd

Dlaczego ładowarka do telefonu się grzeje?

Na samym wstępie należy jednak wyjaśnić, że nie każde nagrzewanie się ładowarki do telefonu może oznaczać problem. Przede wszystkim dlatego, że jest to naturalny efekt uboczny konwersji energii elektrycznej. Powodami takiego stanu rzeczy mogą być straty energii, które występują w każdym urządzeniu elektrycznym, w tym także w ładowarkach, wentylacja i budowa kostki, czy sam proces ładowania. Wynika to z faktu, że, w miarę jak bateria w telefonie jest ładowana, pobiera różne ilości prądu. Przykładowo o wiele więcej ciepła generuje proces szybkiego ładowania, taki jak Quick Charge czy Power Delivery.

Sprawdź również: Nazywają go zielonym złotem. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie, by wzmocnić serce i odporność

Musimy jednak pamiętać, że nagrzewanie się ładowarki do telefonu może także świadczyć o poważnych problemach. W tym przypadku konieczne będzie organoleptyczne sprawdzenie temperatury kostki. Jeśli poziom nagrzania będzie niebezpieczny, chociażby taki, że nie będzie, dało się jej dotknąć, może to wskazywać na poważny problem związany np. z uszkodzeniem urządzenia. Przyczyną awarii może być wewnętrzny komponent ładowarki, czy też defekt kabla, który będzie prowadził do wzrostu oporu, a w konsekwencji do zwiększonego wydzielania ciepła. Jeśli zauważymy taki objaw, najlepiej od razu odłączyć telefon od ładowania, by uniknąć jego uszkodzenia.

Sprawdź również: Skończył ci się dezodorant w kulce? Nie wyrzucaj opakowania, bardzo ci się przyda

Ładowarka do telefonu się grzeje — jak zapobiegać?

Redukcja nadmiernego nagrzewania ładowarki do telefonu pomoże nie tylko w przedłużeniu jej żywotności, ale także zminimalizuje ryzyko uszkodzenia telefonu. By temu zapobiec, należy przede wszystkim korzystać z oryginalnych ładowarek dostarczanych przez producenta, a w ostateczności z certyfikowanych zamienników. Warto także unikać długotrwałego ładowania telefonu, szczególnie w wysokiej temperaturze, a także zrezygnować z jego używania podczas ładowania. Jeśli korzystamy z ładowarki, którą mieliśmy przy poprzednim modelu telefonu, warto przemyśleć zakup urządzenia o wyższej wydajności.

Zobacz też:

Zapomnij o wybielaczu. Dzięki tym 3 składnikom pranie będzie olśniewająco białe

Zerwij w ogrodzie i rozłóż po domu. Mole wyniosą się w mgnieniu oka

Grzybiarze z Małopolski zacierają ręce. W tych lasach jest najwięcej grzybów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki