Reklama
Reklama

Kupujesz młode ziemniaki? Zwróć na to uwagę podczas wizyty na targu

Młode ziemniaki pojawiają się na targach i w sklepach już w maju i czerwcu. Zanim jednak zdecydujemy się kupić te warzywa, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przykładowo nie wszyscy wiedzą, że odmiany wczesne nie są kartoflami młodymi. Z kolei na niektórych z nich znajdziemy naklejkę "jadalne". Co dokładnie oznacza? Sprawdź już teraz i rób świadome zakupy.

Na początek warto zaznaczyć, że ziemniaki wczesne to nie to samo, co młode. Do czynienia mamy również z "jadalnymi", importowanymi i polskimi kartoflami. Jak rozróżnić te wszystkie warzywa? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Jak odróżnić ziemniaki wczesne od młodych?

Określeń "ziemniaki młode" i "ziemniaki wczesne" nie stosujemy zamiennie. Te drugie można kupić na targach i w sklepach już w marcu i kwietniu. Zaliczamy do nich odmiany tj. Fresco, Barber, Denar i Arielle. Pochodzą one z państw leżących nad basenem Morza Śródziemnego. Tam ich proces wegetacji i tryb hodowania jest inny, a bulwy rosną szybciej. Zabezpiecza się je przed gniciem najczęściej przy użyciu środków chemicznych

Młode ziemniaki możemy kupić w maju i czerwcu. Cechuje je mały rozmiar, a także cienka i łuszcząca się skórka. Ponadto zawierają więcej skrobi i wody niż wczesne kartofle, są mniej kaloryczne. Poza tym nie możemy ich długo przechowywać, ponieważ szybko tracą swoją świeżość. 

Co oznacza etykieta "jadalne" na ziemniakach?

Etykieta "jadalne" na ziemniakach jest informacją o bulwach zeszłorocznych, które były zbierane jesienią. W sklepie znajdziemy zarówno te pochodzące z polski, jak i z innych krajów Unii Europejskiej, a nawet takie hodowane poza nią. 

Przy zakupie warto również zwracać uwagę na typ kulinarny ziemniaka. Wyróżniamy cztery typy:

  • A - używane w sałatkach, zupach, zapiekankach i mrożonych warzywach;
  • B - stanowiące dodatek do mięs i sosów, a także wykorzystywane do robienia frytek i chipsów;
  • C - idealne do purée i przyrządzenia zup;
  • D - przeznaczone do produkcji skrobi i alkoholu. 

Istnieją jeszcze typy pośrednie tj. AB oraz BC. Te pierwsze łączą w sobie cechy typów A i B, są wystarczająco twarde i wilgotne, aby zachować zwięzłość po ugotowaniu. Z kolei typ BC cechuje mączystość, ale mniejsza niż u typu C. 

Zarówno typy kulinarne, jak i konsystencja bulw są zależne od zawartości suchej masy i skrobi. Pamiętajmy, że im wyższą mają zawartość tych składników, tym większa jest ich skłonność do rozgotowania

Zobacz też:

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

Ten domowy sposób to prawdziwe wytchnienie dla haluksów. Stosuj go regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | zdrowie