Reklama
Reklama

Kup za kilka złotych i posmaruj ściany. Grzyb i pleśń znikną bez śladu

Grzyb na ścianie pojawiający się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym bardzo szybko potrafi się rozprzestrzenić. Wpływa on nie tylko na walory estetyczne pomieszczeń, ale przede wszystkim odbija się negatywnie na naszej kondycji zdrowotnej. Wobec tego warto znać domowe, skuteczne sposoby na pozbycie się pleśni. Podpowiadamy, czego i jak użyć, aby usunąć czarne plamy.

W przypadku grzyba na ścianie bardzo ważne jest szybkie działanie, aby nie rozprzestrzenił się on na znaczną część powierzchni. Z pomocą przychodzą domowe metody, dzięki którym łatwo pozbędziemy się pleśni. Wystarczy jeden produkt, który kupimy za kilka złotych w aptece. Dzięki niemu skutecznie usuniemy czarne plamy ze ściany.

Co sprawia, że w naszym domu pojawia się pleśń?

Grzyb na ścianie jest dość częstym problemem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy ogrzewamy nasze mieszkania. Podstawową przyczyną tego, że mamy do czynienia z pleśnią, jest nieprawidłowa wentylacja, a także duża wilgotność powietrza i zbyt rzadkie wietrzenie naszych pomieszczeń.

Dodatkowo, gdy dochodzą do tego czynniki, takie jak suszenie prania w niewielkim pokoju i zamknięte szczelnie okna, to prawie pewne, że na naszych ścianach pojawi się czarny, nieestetyczny nalot. Pamiętajmy jednak, że grzyb na ścianie to nie tylko problem wizualny, ale i duże zagrożenie dla naszego zdrowia.

W przypadku, gdy nie pozbędziemy się od razu pleśni, to będzie ona coraz mocniej wpływała na nasze samopoczucie i zdrowie. W wyniku tego możemy czuć się zmęczeni oraz stale senni. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z oddychaniem, zaostrzenie się alergii oraz astmy. Co więcej, grzyb może nawet wywoływać poważne choroby płuc, układu nerwowego oraz stawów. Wobec tego nie możemy zlekceważyć tego problemu i po zauważeniu nieestetycznego nalotu, musimy natychmiast działać.

Czytaj również: Wyjmij to przed uruchomieniem pralki. Twoje rachunki szybko spadną

Jak bezpiecznie pozbyć się pleśni? Wystarczy produkt za kilka złotych

Chcąc pozbyć się pleśni w bezpieczny, ale i skuteczny sposób, warto sięgnąć po domowe metody. Jedną z nich jest użycie produktu, który bez problemu kupimy w każdej aptece za około 8 złotych. Mowa tu o olejku herbacianym, charakteryzującym się silnym działaniem odkażającym. Dzięki temu pomaga on efektywnie pozbyć się wirusów, bakterii oraz zalążków grzybów.

W prosty sposób możemy wykorzystać go właśnie do walki z pleśnią. Wystarczy, że łyżkę olejku wymieszamy ze szklanką wody. Preparat nanosimy na ścianę w miejscach, zaatakowanych przez grzyba i pozostawiamy tak na 2-3 dni. Po upływie tego czasu zmywamy go ściereczką zwilżoną wodą.

Jakie są inne sposoby na pozbycie się pleśni? Te domowe środki zdziałają cuda

Olejek herbaciany to nie jedyny sposób na pozbycie się pleśni za pomocą domowych preparatów. Oprócz niego świetnie nada się do tego woda utleniona, ocet spirytusowy czy soda oczyszczona. Każdy z tych produktów ma działanie silnie odkażające.

Wystarczy, że wodę utlenioną wymieszamy z wodą w proporcji 1:1. Taką mieszankę nakładamy na ścianę i zmywamy po 2-3 godzinach. Natomiast chcąc zastosować ocet, musimy wymieszać go z wodą w proporcji 1:2. Przelewamy go do pojemnika ze spryskiwaczem i rozpylamy preparat na ścianie. Pozostawiamy go na godzinę i po tym czasie zmywamy.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo mocnymi wykwitami może nam pomóc pasta z sody oczyszczonej i octu. Wystarczy, że sodę wsypiemy do miski i stopniowo będziemy wlewać niewielką ilość octu tak, aby powstała z tego gęsta papka. Następnie nakładamy ją punktowo na ścianę za pomocą wacików kosmetycznych i pozostawiamy na pół godziny. Po tym czasie delikatnie pocieramy wacikiem ścianę i odklejamy go. Jednak warto pamiętać, że ten sposób sprawdzi się tylko na zmywalnych farbach, ponieważ inne mogłyby odejść ze ściany.

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby