Reklama
Reklama

Koniecznie przekręć to pokrętło w lodówce. Tak zmniejszysz rachunki za prąd

Chcesz zaoszczędzić na rachunkach? W takim razie zmniejsz zużycie prądu w lodówce. Jak wiadomo, to urządzenie musi działać non stop, jednak istnieje prosty sposób, żeby obniżyć koszty jego użytkowania. Wystarczy, że przekręcisz pewne pokrętło - to takie proste.

Ceny energii elektrycznej w 2025 roku poszybowały w górę. Właśnie dlatego wiele osób analizuje, na czym można byłoby zaoszczędzić. Pod lupę warto wziąć lodówkę, która zużywa prąd przez całą dobę. Według Raportu Komisji Europejskiej i danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego urządzenia chłodzące stanowią nawet 30% zużywanej energii. Czas poznać sposób na zaoszczędzenie na jednym z nich. 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd na lodówce? Temperatura ma znaczenie

Jak pokazuje nowa skala od 2021 roku lodówka klasy C zużywa średnio od 160 do 200 kWh rocznie. Z kolei średnia cena prądu w taryfie G11 w 2025 wynosi 1,50 zł na 1 kWh. W związku z tym możemy obliczyć, że płacimy 300 zł na rok. W starych modelach ta kwota może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Można jednak zmniejszyć rachunki za prąd dzięki trikowi z ustawianiem temperatury. W tym urządzeniu powinna wynosić co najwyżej 5 stopni Celsjusza, a w zamrażarce -18 stopni Celsjusza. Jeśli mamy ustawione niższe temperatury, to warto przekręcić pokrętło na te wyższe. 

Wszystko dlatego, że każdy stopień obniżenia temperatury powoduje zwiększenie zużycia energii nawet o 10%. W lodówce wcale nie musi być niższa temperatura niż 5 stopni Celsjusza, ponieważ nie wpływa to w żaden sposób na jakość przechowywanej żywności, a tylko podnosi rachunki. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy można wietrzyć mieszkanie podczas upałów? W tych godzinach absolutnie nie

Inne sposoby z lodówką na zaoszczędzenie na rachunkach

Kompresor w lodówce będzie pracował intensywnie, jeśli uszczelki zostaną zużyte lub w przypadku, gdy nie domkniemy drzwiczek urządzenia. Właśnie dlatego nie należy na długo pozostawiać otwartych drzwi, ponieważ zimne powietrze zacznie uciekać, co spowoduje napływ ciepła z zewnątrz. 

Zadbajmy również o odpowiednią cyrkulację powietrza w lodówce, aby równomiernie chłodziła i tym samym nie generowała wyższych rachunków. Nie upychajmy produktów za wszelką cenę. Pozostawmy odstępy między nimi. Pamiętajmy też o czyszczeniu kratki wentylacyjnej z kurzu, żeby nie blokował przepływu powietrza. 

Jak wiadomo, nie można wkładać gorących dań do lodówki, ale nie tylko ze względu na ich zepsucie. Przez nie urządzenie musi zredukować zarówno ich temperaturę, jak i powietrza wokół. Może dojść nawet do przegrzania układu chłodniczego. 

Starsze modele nieposiadające funkcji No Frost wymagają regularnego odszraniania. Jeśli nie będziemy tego robić, to dojdzie do utrudnienia wymiany ciepła, a to z kolei przyczyni się do większego pobierania prądu nawet o 15%. 

Polecamy także wyłączanie sprzętu na czas wyjazdów. Stosując te wszystkie zasady, zauważymy sporo oszczędności już po kilku tygodniach. To niezwykle ważne, zwłaszcza teraz, w trakcie upałów, gdy urządzenia pracują pełną parą.

Zobacz też:

Jak układasz żywność w lodówce? Zdziwisz się, jak duże ma to znaczenie

Tyle wody powinniśmy pić w czasie upałów. 2 litry to za mało

​Jak wyspać się w upalną noc bez klimatyzacji? Tak robią to w Afryce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby