Reklama
Reklama

Kaloryfer ciepły na górze i zimny na dole? Sprawdź, co z tym zrobić

Sezon grzewczy już się zaczyna. Za oknami coraz zimniej i nieraz w nocy jest chłodniej niż 10°C. Oznacza to, że kaloryfery powinny być w pełni sprawne, aby zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Co robić, jeśli grzeją tylko w górnej części?

Nieraz dzieje się tak, że grzejnik jest gorący w górnej części, a zimny w dolnej. Wtedy, nawet pomimo tego, że ogrzewanie centralne jest wykupione, nie można skorzystać z ogrzewania. Dlaczego tak się dzieje i kaloryfer działa tylko do połowy?

Warto również zauważyć, że różnica w temperaturze pomiędzy górną a dolną częścią grzejnika nie w każdym przypadku jest odstępem od prawidłowego funkcjonowania wyposażenia. Jedynym warunkiem jest to, żeby różnica temperatur nie była większa niż 10-15°C. W innym przypadku trzeba od razu zareagować.

Co jest najczęstszą przyczyną nierównego grzania kaloryfera?

Najczęściej przyczyną tego, że kaloryfer nie działa prawidłowo, jest to, że jest on zapowietrzony. Dlatego odpowietrzanie grzejników powinno się przeprowadzać za każdym razem przed rozpoczęciem się sezonu zimowego. Jak to zrobić poprawnie?

Do odpowietrzenia kaloryfera potrzebny będzie klucz płaski lub specjalny kluczyk. Dysponując tymi narzędziami, trzeba poluzować śrubę w zaworze. Wtedy najprawdopodobniej zacznie ulatywać z kaloryfera powietrze. Odpowietrzanie można zakończyć w momencie, kiedy charakterystyczny świst ustanie.

Czytaj również: Najszybszy sposób na czyszczenie kaloryfera. Wystarczy zmieszać dwa składniki

Kiedy trzeba demontować kaloryfer, żeby dokonać naprawy?

W niektórych sytuacjach trzeba będzie zdemontować kaloryfer, żeby dokonać napraw. Stanie się to w chwili, kiedy grzejnik będzie zamulony. Dzieje się to po długim czasie, gdy w domu jest twarda woda. Wtedy w kaloryferach zbiera się osad, uniemożliwiający prawidłowe działanie.

Żeby pozbyć się osadu, konieczne jest zdemontowanie kaloryfera. Należy przy tym pamiętać, aby zamknąć wcześniej zawór odpływowy i dopływowy. Dopiero potem można zdemontować grzejnik, zanieść go do łazienki lub na zewnątrz i dokładnie przepłukać go mocnym strumieniem wody.


Zobacz też:

​Dolej do kawy zamiast mleka. Przyspieszysz metabolizm i zrzucisz boczki

Jak mrozić koperek, by zachował świeżość? Pudełko po lodach to zły pomysł

Planujesz grzybobranie w czasie deszczu? Ekspert wyjaśnia, czy to ma sens

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby