Reklama
Reklama

Jesteś rodzicem i narzekasz na brak czasu? Nie uwierzysz, jak łatwo to zmienić

Nawet najbardziej zaangażowani rodzice, którzy uwielbiają spędzać czas z dziećmi, potrzebują chwili wytchnienia. Organizacja dnia przy dzieciach to sztuka wielu kompromisów. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby znaleźć czas dla siebie, będąc mamą lub tatą. Myślisz, że to niemożliwe? Sprawdź!

Brak czasu przy dziecku to problem, który dotyka wielu z nas. Poświęcenie się bez kompromisów roli rodzica sprawia, że czasem brakuje czasu na podstawowe obowiązki, nie wspominając już o wypiciu ciepłej kawy, szybkim prysznicu lub rozmowie z koleżanką przez telefon. 

Czy w takiej sytuacji chwila odpoczynku jest możliwa? Jak najbardziej! Oto sprawdzone sposoby na to, jak znaleźć czas dla siebie przy dziecku.

Stwórz harmonogram dnia

Jako rodzic musisz nauczyć się gospodarować czasem. Opanuj sztukę kompromisów i poznaj swoje priorytety. Zorganizuj swój dzień, uwzględniając ten czas, w którym możesz skupić się na chwili dla siebie.

Jednym z momentów, w których rodzice mogą mieć czas dla siebie, jest okres w ciągu dnia, kiedy dziecko śpi. Oczywiście maluchy drzemią raz krócej, raz dłużej, dlatego korzystaj z każdej minuty, aby cieszyć się wolną chwilą.

Ucz dziecko samodzielności

Niezależnie od wieku dziecka, zawsze można znaleźć zadania, które może wykonywać samodzielnie. Mogą to być proste czynności, takie jak sprzątanie zabawek, ubieranie się, ścielenie łóżka oraz zmywanie niewielkich naczyń. Dzięki temu dziecko poczuje się odpowiedzialne i samodzielne, a Ty będziesz miała więcej czasu dla siebie.

Zagospodaruj spacery

Codzienny spacer po parkowych alejkach to nieodłączny punktem w harmonogramie wielu początkujących matek. Może być to świetna okazja do połączenia obowiązków z przyjemnościami. Jeśli Twoje dziecko lubi, gdy wózek jest w ruchu, Ty możesz wykorzystać ten czas i włączyć swój ulubiony audiobook lub porozmawiać z przyjaciółką przez telefon.

Angażuj dziecko w obowiązki domowe

Wykonywanie przez dzieci obowiązków domowych i ogólnie praca są bardzo korzystne dla ich rozwoju i powinny stanowić istotny element wychowania. Pomoc dziecka przy sprzątaniu ma jeszcze jedną dużą zaletę. W ten sposób wypełniasz część obowiązków domowych, które wykonujesz codziennie, gdy dziecko pójdzie spać. 

To sprawia, że masz więcej czasu dla siebie i możesz skupić się na przyjemnościach.

Zobacz też:

Zmieszaj z wodą i spryskaj kostkę brukową. Szybko usuniesz chwasty

Jeśli poczujesz ten zapach, reaguj. Może oznaczać, że w mieszkaniu są pluskwy

Nie radzisz sobie z mchem na trawniku? Kup ten produkt w za kilka złotych i rozsyp

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parenting