Reklama
Reklama

Jest przyjazna dla serca i dobra przy odchudzaniu. Zrobisz z niej zupę i dodasz do sałatki

Nie ma lepszego czasu na wprowadzenie młodych i świeżych warzyw do swojej diety niż wiosna. Oprócz tych najpopularniejszych warto sięgnąć również po te nieco zapomniane i przez lata niedoceniane. Jednym z nich jest botwina, czyli młode liście i łodygi buraka ćwikłowego. To cenne źródło składników odżywczych, które można włączyć do swojej diety na wiele sposobów. Dowiedz się zatem więcej na temat właściwości i wartości botwinki.

Botwinka, znana również jako botwina, to młoda forma łodyg i liści buraka ćwikłowego, zbierana, zanim korzeń w pełni się rozwinie. Części te są jadalne i niezwykle wartościowe, dlatego nic w tym dziwnego, że coraz więcej mówi się o korzyściach płynących z regularnego spożywania botwinki. Zwłaszcza że można wykorzystywać ją w kuchni na wiele sposobów. To prawdziwa kopalnia zdrowia i korzyści dla organizmu na wielu płaszczyznach. 

Botwina lub botwinka — dlaczego warto sięgać po nią częściej?

Sezon na botwinkę zazwyczaj zaczyna się już w połowie kwietnia, choć jego szczyt przypada na maj i czerwiec. Nie trwa długo, dlatego warto wycisnąć z niego jak najwięcej, a zdecydowanie jest co. Botwinka lub botwina to nowalijka, która jest pełna witamin i minerałów. Doskonale sprawdzi się w czasie odchudzania, gdyż dostarcza organizmowi to, co cenne, a przy tym jest niskokaloryczna.  

Warto jednak się skupić na całym dobrodziejstwie, jakie ze sobą niesie. Botwinka to ogrom witamin, takich jak A, C oraz liczne witaminy z grupy B, które wpływają między innymi na układ nerwowy i metabolizm. Ponadto to liczne minerały, wśród których wymienia się magnez, wapń i potas, a także takie cenne składniki jak antocyjany i flawonoidy będące silnymi przeciwutleniaczami.  

Może cię zainteresować: Jedną z najzdrowszych roślin możesz hodować na parapecie. Seniorzy powinni jeść regularnie

Jakie są właściwości botwiny? Wspiera serce i oczyszcza organizm

Tak jak już zostało wspomniane, botwina to bomba witamin i minerałów, które wspierają organizm na wielu płaszczyznach. Warto włączyć ją do swojej diety między innymi dla właściwości detoksykacyjnych. Młode liście buraka ćwikłowego wspierają bowiem pracę wątroby i nerek, tym samym pomagając eliminować toksyny z organizmu.  

Ponadto botwinka ma silne właściwości przeciwutleniające, dzięki którym chroni komórki przed uszkodzeniem w wyniku działania wolnych rodników. To także wsparcie dla odporności, dzięki zawartości witamin C i A. 

Botwinka ze względu na zawartość kwasu foliowego zalecana jest kobietom w ciąży. Z kolei poprzez zawartość żelaza pomaga chronić przed anemią. Warto dodatkowo wspomnieć o takich właściwościach jak obniżanie ciśnienia krwi, wzmacnianie krzepliwości krwi czy wspieranie układu krążenia. Botwinka jest także cenna w kontekście układu trawiennego, gdyż zawiera dużo błonnika, który reguluje pracę jelit. 

Zobacz także: Brakuje ci energii? Te 2 tanie składniki szybko cię pobudzą

Co można zrobić z liści botwiny? Dobra na surowo, jak i gotowana

Botwinka to produkt sezonowy, który powinien mieć stałe miejsce wiosną w jadłospisie. To niskokaloryczny, lekkostrawny i niezwykle uniwersalny w kuchni produkt. Można go wykorzystać na wiele pysznych i smacznych sposobów, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Botwinkę można jeść na surowo lub w postaci gotowanej i duszonej.  

Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl to zupa botwinkowa, zwana również botwinką. Jest to letni chłodnik z jajkiem lub po prostu barszcz czerwony. To niezwykle popularny sposób na wykorzystanie botwinki, o którym często można dowiedzieć się od naszych babć. Oprócz tego botwinka doskonale sprawdzi się jako dodatek do wielu dań, na przykład surówek, świeżych sałatek czy nawet jako farsz do pierogów i naleśników. Można dodać ją również do koktajli, smoothie, a także wykorzystać jako dekorację potraw.

Zobacz też:

Tak szybko pozbędziesz się odcisków. Wystarczy 1 plasterek

Słuchawki czyść tylko w taki sposób. Dzięki temu ich nie zniszczysz

Dosypuj odrobinę tej przyprawy do porannej kawy. W końcu pozbędziesz się boczków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | warzywa