Jedz ten owoc kilka razy w tygodniu. Poprawia pamięć lepiej, niż tabletki
Nieszpułka zwyczajna to jedno z najstarszych drzew owocowych na świecie, a szczyt jej popularności przypadł na wiek XVII. W połowie XX wieku w Polsce o tej ciekawej roślinie stopniowo zapominano, jednak powoli wraca do łask. Warto się nią zainteresować, gdyż jej owoce nie tylko są bardzo smaczne, ale i zdrowe. Warto je zjadać nawet kilka razy w tygodniu. Dlaczego? Jakie składniki kryją się w tych przypominających jabłka owocach?
Nieszpułka zwyczajna, znana też jako nieszpułka jadalna, to gatunek długowiecznych roślin należących do rodziny różowatych. Kwitnie na biało lub różowo od maja do czerwca. Później wytwarza charakterystyczne, kuliste owoce, które zbiera się zwykle we wrześniu lub październiku, lecz można to robić nawet w listopadzie.
Zbiera się je późną jesienią, dlatego są traktowane jako jesienny, a nawet zimowy przysmak. Wykazują liczne właściwości zdrowotne. Jakie i co można z nich przygotować?
W Polsce nieszpułki były kiedyś niezwykle popularne. Obecnie jednak są wręcz słabo znane, a wiele osób nigdy ich nie próbowało. Tymczasem nasze babcie wprost zajadały się tymi charakterystycznymi owocami, przypominającymi niewielkie jabłka.
W Polsce nieszpułka to roślina mrozoodporna, jednak musi być chroniona przed wiatrem. Jest łatwa w uprawie, choć rośnie powoli. Wymaga przepuszczalnego, wilgotnego podłoża, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Preferuje też słoneczne lub pół-cieniste stanowiska.
Owoce nieszpułki są zdrowe i smaczne. Można z nich zatem szykować rewelacyjne dżemy, konfitury, nalewki czy soki. Miękkie i dojrzałe owoce bardzo łatwo włączyć do codziennej diety. Ich smak pasuje bowiem nie tylko do naleśników czy kanapek, ale też na przykład do mięs.
Czytaj też: Jesz owoce w ten sposób? Lepiej przestań, możesz sobie zaszkodzić
Nieszpułka to prawdziwa skarbnica witaminy C. Znajdziemy w niej również witaminę A i witaminy z grupy B oraz magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo, błonnik i wiele przeciwutleniaczy. Po owoce nieszpułki powinni sięgać przede wszystkim ci, którzy mają problemy z jelitami i sercem.
Zawarty w owocach potas pomaga w regulacji ciśnienia, a antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się skóry i odpowiadają za szkodliwe przemiany komórkowe. Witaminy z grupy B korzystnie wpływają z kolei na pracę układu nerwowego. Wspomagają pamięć i koncentrację. Zdecydowanie warto więc sięgać po te interesujące i smaczne owoce.
Zobacz też:
Możesz hodować borowiki na parapecie. Dzięki drożdżom urosną większe niż w lesie
To niepozorne warzywo jest skarbnicą witamin. Polacy jedzą stanowczo zbyt rzadko
Olej pryskający z patelni to prawdziwa zmora. Tak pozbędziesz się problemu