Reklama
Reklama

Jesz owoce w ten sposób? Lepiej przestań, możesz sobie zaszkodzić

Owoce i warzywa powinno się zjadać możliwie jak najczęściej, gdyż są prawdziwą skarbnicą zdrowia. Sporo owoców można zjadać bez uprzedniego obierania ze skórki, po dokładnym umyciu. Okazuje się jednak, że ten popularny sposób może nie wystarczyć, by pozbyć się z nich wszystkich szkodliwych elementów. Najnowsze badania pokazują, że jedzenie owoców ze skórką może wręcz negatywnie wpłynąć na zdrowie. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Nie od dziś wiadomo, że aby zachować zdrowie, warto zjadać możliwie dużo warzyw i owoców. Są pełne witamin i minerałów, a przy tym naturalne — pozbawione zatem sztucznych dodatków i chemicznych elementów, które można niestety znaleźć w jedzeniu przetworzonym. Nowe badania pokazują jednak, że zwykłe mycie owoców może nie wystarczyć, by pozbyć się z ich powierzchni szkodliwych pestycydów. Czy więc owoce zjadane ze skórką mogą szkodzić naszemu zdrowiu? 

Obierasz owoce ze skórki? Samo mycie może nie wystarczyć

Owoce to kluczowy element zdrowej diety. Niestety, najnowsze badania sugerują, że nawet ich dokładne umycie może nie wystarczyć, by pozbyć się wszystkich szkodliwych pozostałości pestycydów. Badania opublikowane w "Nano Letters" sugerują, że toksyczne chemikalia mogą przetrwać nawet po dokładnym umyciu owoców. Mogą bowiem osiadać nie tylko na skórce, ale również przenikać przez nią do wnętrza owoców.

Specjalne testy przeprowadzono na jabłkach. Pokazały one, że aby zmniejszyć poziom zanieczyszczeń, najlepiej byłoby usunąć skórkę, a także wierzchnią warstwę miąższu. Żeby zatem chemikalia nie wpływały szkodliwie na zdrowie człowieka, najlepiej byłoby nie tylko myć owoce, lecz również obierać je przed zjedzeniem ze skórki. Wskazuje na to nawet profesor Dongdong Ye, autor badania.

Czytaj też: Ile kroków dziennie powinniśmy robić? Podano konkretną liczbę dla seniorów 

Myć czy obierać? W skórce owoców tkwi mnóstwo witamin

Skórki owoców sezonowych są uznawane za ich najzdrowszy element. Znajdziemy w nich mnóstwo substancji odżywczych. Z zasady pozbywamy się skórki z owoców, na których jest gruba lub włochata. Właśnie dlatego usuwamy ją na przykład z cytrusów. Takie owoce jak jabłka, gruszki czy śliwki zjada się jednak raczej ze skórką, która jest jadalna po dokładnym umyciu. Zdejmując ją, pozbawiamy się na przykład dużej ilości witaminy A, K czy witaminy C.

Warto jednak mimo wszystko rozważyć wady i zalety podobnego rozwiązania. Choć z pewnością obniży to wartość odżywczą owoców, usunięcie skórki przed ich zjedzeniem zmniejszy także ryzyko spożycia szkodliwych chemikaliów.

Zobacz też:

Zmniejszają ryzyko sklerozy i demencji. Wystarczy jeść kilka sztuk dziennie

Złoty napój z Indonezji. Pij codziennie, a zapomnisz o przeziębieniu i problemach z trawieniem

Zalewasz suszone grzyby taką wodą? Masz jak w banku, że będą twarde i gorzkie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | zdrowie