Ile kroków dziennie powinniśmy robić? Podano konkretną liczbę dla seniorów
Ile kroków dziennie powinni robić seniorzy? Osoby 60+ również powinny być aktywne fizycznie, by zachować zdrowie i formę. Zamiast ciężkich ćwiczeń, wystarczy postawić na spacer lub szybki marsz. Naukowcy sprawdzili, jaka liczba kroków dziennie jest optymalna dla zdrowia starszych. Wyniki badań niektórych mogą zaskoczyć.
Aktywność fizyczna definiowana jest przez WHO jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga nakładu energii. Do aktywności fizycznej zaliczamy zatem nie tylko typowy sport, ale też prace domowe czy aktywność zawodową.
Ruch jest ważny dla osób w każdym wieku, przy czym w różnych okresach życia powinien wyglądać nieco inaczej. Jego formę trzeba dobrać do własnych możliwości. Aktywności polecane bez względu na wiek to spacery i szybki marsz. Ile kroków dziennie powinni robić seniorzy?
Liczenie wykonywanych kroków to świetna motywacja do codziennego ruchu. Większości osób wydaje się, że magiczna liczba to 10 tysięcy kroków dziennie, która ma nam zapewnić optymalną dawkę ruchu i największe korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że nie dla każdego przedziału wiekowego zalecana, codzienna dawka kroków jest taka sama.
Osoby po 60-tce z pewnością powinny dbać o aktywność fizyczną, jednak zgodnie z wynikami przeprowadzonych w USA badań, nie muszą dziennie wykonywać aż tylu kroków. Wyniki badań, przeprowadzonych na grupie 50 tysięcy osób, opublikowane w marcu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki sugerują, że przekroczenie tej liczby może wręcz być niekorzystne dla zdrowia. Może się wiązać z większym ryzykiem zgonu z niewiadomych przyczyn.
Czytaj też: Tak szybko sprawdzisz, które grzyby są robaczywe. Nie musisz ich nawet kroić
Zdrowe osoby powyżej 60 roku życia powinny wykonywać 6-8 tysięcy kroków dziennie. To optymalna i efektywna dla nich ilość codziennego ruchu. Osoby młodsze, w przedziale wiekowym 18-59 lat, powinny wykonywać 7-10 tysięcy kroków na dobę. Sprawa wygląda jednak inaczej, jeśli dotyczy osób schorowanych lub niepełnosprawnych. WHO zaleca, by wykonywały one maksymalnie 5,5 tysiąca kroków dziennie. Liczbę tę warto systematycznie zwiększać, jednak wszystko zależy przede wszystkim od zdrowia, możliwości i kondycji spacerowicza.
Liczbę kroków dziennie można łatwo monitorować przy pomocy opaski medycznej, krokomierza, smartwatcha czy opaski sportowej. Pamiętajmy, że również chodzenie po domu wlicza się do dziennej aktywności i liczby kroków. Warto jednak, o ile to możliwe, decydować się codziennie na jeden dłuższy spacer, który zadba o kondycję, a jednocześnie pomoże nam się odprężyć.
Zobacz też:
Świecące grzyby znów w polskich lasach. Mało kto wie, jakie są smaczne
Sezon na grzyby zaczyna się na dobre. Tutaj można zebrać 150 sztuk w godzinę
Wlej do odpływu zamiast kreta. W 5 minut udrożnisz rury bez wysiłku