Reklama
Reklama

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Domowe sposoby na pozbycie się przypalonych resztek i zapachu popcornu

Jeśli w mikrofalówce pozostają resztki jedzenie, to bezwzględnie trzeba się ich pozbyć. W innym przypadku będą mogły powodować poważne problemy z dalszym korzystaniem z urządzenia. Jaki sposób jest skuteczny w usuwaniu zabrudzeń z mikrofalówki i niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu?

Przypalone resztki żywności czy zapach popcornu, gotowych dań lub parówek to znajomy problem wszystkim użytkownikom mikrofalówek. Na szczęście są domowe sposoby na to, żeby pozbyć się zarówno pozostałości po jedzeniu, jak i nieprzyjemnego zapachu. 

Oprócz kwestii związanych z czystością nie można też pominąć aspektów dotyczących efektywności działania mikrofalówki. Jeśli w środku urządzenia nie będzie żadnych pozostałości po jedzeniu, to sprzęt będzie po prostu działał lepiej. Dotyczy to także bezpieczeństwa – nie pojawi się zagrożenie spalenia resztek żywności czy płynów.

Czytaj także: Płuczesz naczynia przed włożeniem do zmywarki? Sprawdź, czy to konieczne

Jakie są skuteczne, domowe sposoby na czyszczenie mikrofali?

Znanym i sprawdzonym domowym sposobem na czyszczenie mikrofali jest zastosowanie roztworu z wody i octu. Żeby to zrobić, trzeba napełnić miskę dwiema szklankami wody oraz dwiema łyżkami octu. Można też opcjonalnie dodać kilka kropel olejku eterycznego, jeśli ktoś chce pozostawić po czyszczeniu konkretny zapach.

Następnie roztwór można przelać do buteleczki z atomizerem, na przykład po zużytym płynie do mycia okien. Później należy punktowo spryskać zanieczyszczenia i pozostawić substancję na około 10-15 minut. Ostatnim etapem jest delikatne zeskrobanie brudu i przetarcie oczyszczonej powierzchni.

Czytaj również: Domowy środek do czyszczenia łazienki. Jeden składnik i wszystko lśni

Nie zapominaj o tej części mikrofalówki. Czyść nie tylko jej wnętrze

Należy mieć na uwadze, że czyszczenie mikrofalówki nie powinno obejmować wyłącznie komory głównej urządzenia. Trzeba też usunąć brud z innych, ważnych komponentów. Zaliczają się do nich filtry – dotyczy to mikrofalówek nadblatowych z wentylatorami wyciągowymi.

Wspomniane filtry trzeba czyścić regularnie co 3-6 miesięcy. Dlatego warto połączyć usuwanie brudu z tych komponentów z czyszczeniem komory głównej urządzenia. Warto wiedzieć, że zanieczyszczony filtr będzie stanowić zagrożenie pożarowe oraz uniemożliwiać efektywną pracę kuchenki mikrofalowej.

Zobacz również: Tych rzeczy lepiej nie wkładaj do zmywarki. Będą bezużyteczne

Żeby wyczyścić filtry, trzeba je najpierw wyjąć, a później namoczyć w dużej misce z gorącą wodą. Jeśli na filtrze będzie osadzona duża ilość tłuszczu, to można dodatkowo uzupełnić roztwór o ¼ szklanki sody oczyszczonej. Następnie trzeba moczyć część przez około 15 minut. Dzięki temu usunie się zalegający tłuszcz.

Ostatni etap w czyszczeniu filtra mikrofalówki to starcie tłuszczu, wyjęcie części z gorącej wody i wyszorowanie jej w zlewie za pomocą gąbki. Na końcu można go jeszcze opłukać i osuszyć, a następnie włożyć z powrotem do mikrofalówki.


Zobacz też:

"Napój bogów" smakuje niebiańsko i obniża cholesterol. Samo zdrowie, a Polacy go unikają

Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł

Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie