Reklama
Reklama

Płuczesz naczynia przed włożeniem do zmywarki? Sprawdź, czy to konieczne

Są dwie szkoły korzystania ze zmywarki. Jedni przed włożeniem naczyń do urządzenia dokładnie je opłukują, inni wstawiają tak, jak wzięli ze stołu. Kto ma rację? Okazuje się, że to, czy wstawiamy do zmywarki brudne, czy opłukane naczynia zależy od kilku czynników. Sprawdź, kiedy trzeba to robić, a kiedy można sobie odpuścić.

Kiedy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki?

"Po to mam zmywarkę, żeby nie musieć zmywać" - mawiają niektórzy i wstawiają naczynia do zmywarki prosto ze stołu. Czy mają rację? Po części tak. Zmywarka sama poradzi sobie i można do niej wstawiać brudne naczynia. Paradoksalnie, płukanie naczyń przed włożeniem do zmywarki może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Urządzenie uzna je za bardzo zanieczyszczone i zwiększy strumień wody.  

Powodem, dla którego warto zastanowić się nad płukaniem naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, jest ekologia. Bieżący strumień wody marnuje jej bardzo dużo. W ten sposób rosną nie tylko nasze rachunki, ale i zupełnie niepotrzebne zużycie wody.  

Kiedy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki?

Ci, którzy płuczą naczynia przed włożeniem do zmywarki, mają jednak swoje racje. I zapewne nieestetyczne doświadczenia z przeszłości, kiedy wyciągali ze zmywarki niedomyte naczynia. Jeśli na talerzach czy w garnkach znajdują się resztki jedzenia, urządzenie może ich nie doczyścić. Co więcej, takie odpadki często zanieczyszczają odpływ zmywarki. Jeśli go nie wyczyścimy, sprzęt nie tylko straci na efektywności. Skróci się również jego żywotność.  

Dlatego, jeśli naczynia są nie tylko brudne, ale znajdują się na nich resztki jedzenia, lepiej opłukać je lekko przed wsadzeniem do zmywarki. Ważne jest, aby pozbyć się jedynie większych resztek, a nie zmywać z naczyń wszystkie zanieczyszczenia. To zadanie dla zmywarki.  

Czytaj też: Wyjmujesz pranie i zostawiasz otwarte drzwiczki? To może cię słono kosztować

Jak efektywnie używać zmywarki?

Używanie zmywarki to żadna wielka filozofia. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim sprzęt będzie nam służył dłużej, a naczynia się nie zniszczą:  

  • nie wkładaj do zmywarki naczyń, które mają oznaczenie, żeby nie myć je ręcznie; 
  • nie wkładaj do zmywarki teflonowych patelni;  
  • na górne piętro wkładaj kubki i szkło, dnem do góry;  
  • płaskie talerze i naczynia wkładaj na dolne piętro, środkiem do środka;  
  • garnki układaj na dolnym piętrze od strony tylnej ściany zmywarki, dnem do góry;  
  • sztućce wkładaj do przeznaczonego na to koszyka;  
  • dbaj, by nic nie blokowało strumienia wody w zmywarce.  

Poza tym warto co najmniej raz na trzy miesiące oczyścić samą zmywarkę. Wyjąć odpływy, oczyścić sitka i włożyć na cykl zmywania tabletkę czyszczącą. Dzięki temu urządzenie będzie dłużej sprawne.   

Zobacz też:

Wyrzucasz liście rzodkiewki? To błąd. Możesz je wykorzystać

Spryskaj tym firanki. Osy i szerszenie będą się trzymać z daleka

Jak pozbyć się raz na zawsze muszek owocówek? Do tego produktu lgną jak oszalałe

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie