Jak uratować rzadką masę budyniową? Nie używam mąki, a tego produktu
Nie każdy lubi tłuste kremy w ciastach. Właśnie dlatego zastępuje się je lekką masą budyniową. Niestety czasem bywa tak, że nadzienie może wyjść zbyt rzadkie. Jak je uratować? Zamiast mąki, warto użyć lepszego produktu do zagęszczenia.
Budyń jest uwielbiany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Wspaniale smakuje ze świeżymi owocami, sokiem malinowym albo kawałkami czekolady. Masa budyniowa idealnie pasuje do ciast, babeczek i tortów. Co zrobić, żeby miała właściwą konsystencję? Musimy stosować pewne zasady podczas gotowania budyniu. Jeśli jednak krem wyjdzie zbyt rzadki, to w prosty sposób możemy go uratować.
Masa budyniowa musi mieć gęstą konsystencję. Taki rzadki budyń nie nadaje się do przełożenia nim ciasta. Jakich zatem błędów powinniśmy unikać podczas robienia kremu?
Najczęściej popełnianym błędem jest krótkie gotowanie budyniu oraz przelanie go mlekiem. Pamiętajmy, aby zawsze trzymać się przepisu, ponieważ duża ilość mleka sprawia, że krem wychodzi za rzadki.
Podczas gotowania masy budyniowej powinniśmy stale ją mieszać, aby nie przywarła do garnka. Jeśli chodzi o masło, to wybieramy tylko takie prawdziwe, w którym ilość tłuszczu nie jest niższa niż 82 procent. Nie polecamy natomiast dodawania margaryny, ponieważ jej smak będzie zbyt wyczuwalny w kremie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nieszpułka — właściwości lecznicze owocu. Poprawia pamięć i wspiera jelita
Proporcje poszczególnych składników mają duże znaczenie w przygotowaniu idealnego kremu budyniowego. Dzięki nim masa będzie miała idealny smak i konsystencję.
Jakich składników potrzebujemy do zrobienia masy budyniowej? Oto lista:
- 250 ml mleka;
- 250 g masła;
- 100 g cukru;
- 2 żółtka;
- 1 łyżeczka cukru waniliowego;
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej.
Na początek należy wlać do garnka pół szklanki mleka, dodać cukier i całość zagotować. W kolejnym kroku mieszamy resztę mleka z żółtkami, cukrem waniliowym i mąką ziemniaczaną.
Te dwie masy łączymy ze sobą i gotujemy przez minutę. Tak przygotowany krem budyniowy przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wystygnięcia. Gdy będzie już zimny, to dodajemy do niego masło, uprzednio utarte za pomocą miksera.
W trakcie chwilowej nieuwagi masa budyniowa może zrobić się wodnista. Nie musimy jednak wyrzucać jej do kosza i robić nowego kremu. Jak uratować budyń?
Z pomocą przychodzi żelatyna, zagęszczająca krem. Wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki tego produktu w ciepłym mleku, przestudzić i dodać do masy budyniowej.
Zobacz też:
Zmniejszają ryzyko sklerozy i demencji. Wystarczy jeść kilka sztuk dziennie
Złoty napój z Indonezji. Pij codziennie, a zapomnisz o przeziębieniu i problemach z trawieniem
Zalewasz suszone grzyby taką wodą? Masz jak w banku, że będą twarde i gorzkie