Reklama
Reklama

Goście już jadą, a tobie skończył się proszek do pieczenia? Tym go zastąpisz i uratujesz ciasto

Proszek do pieczenia to składnik niemal każdego przepisu. Gwarantuje, że nasze wypieki będą pulchne i smaczne. Co zrobić, kiedy zaczęłaś wyrabiać ciasto, a nie masz go pod ręką? Bez paniki, są na to sprawdzone triki kuchenne. Podpowiadamy, czym można zastąpić proszek do pieczenia i uratować swój wypiek.

Czym jest proszek do pieczenia?  

Proszek do pieczenia jest środkiem spulchniającym, dzięki któremu ciasto pięknie rośnie. Jego bazę stanowi wodorowęglan sodu. Pod tą złowrogą nazwą kryje się po prostu soda oczyszczona. To dzięki niej w cieście powstają pęcherzyki powietrza, które decydują o jego pulchności. Oprócz tego w skład proszku wchodzi kwas. Może być to kwasek cytrynowy, adypinowy lub winowy. Przyspiesza on powstawanie pęcherzyków i likwiduje nieprzyjemny posmak sody. Ostatnim składnikiem są substancje przeciwzbrylające. To zazwyczaj skrobia, których nie należy się bać.  

Czasem skrobię i kwas zastępują difosfornay. Są one owiane złą sławą, choć w niewielkich ilościach nie szkodzą naszym organizmom. W nadmiarze fosfor wpływa jednak negatywnie na ciśnienie i pracę nerek. Jeśli więc masz wątpliwości, czytaj etykiety i wybierz taki proszek do pieczenia, który ich nie zawiera.  

Soda oczyszczona zamiast proszku do pieczenia 

W wielu przepisach cukierniczych zamiast proszku do pieczenia występuje soda oczyszczona. Jest tak w przypadku cytrynowych babeczek, miodowników czy keksów. Jest na to proste wytłumaczenie - aby soda zadziałała spulchniająco, musi jej towarzyszyć substancja o kwaśnym odczynie. Jeśli przepis zawiera kefir, maślankę, miód, ocet, soki z cytrusów, śmietankę lub dżem, z powodzeniem możesz użyć zamiast proszku do pieczenia sody oczyszczonej. Warunek jest taki, że kwaśnego składnika musi być więcej niż sody. Trzeba też pamiętać o proporcji - łyżeczka sody to trzy łyżeczki proszku do pieczenia.  

Zarówno w przypadku sody, jak i proszku do pieczenia, który ją zawiera, dodajemy je na końcu wyrabiania ciasta. Te substancje zaczynają szybko wytwarzać pęcherzyki powietrza, dlatego najlepiej dosypać je tuż przed włożeniem ciasta do piekarnika.  

Czytaj też: Zblenduj te warzywa i podaj dzieciom do kanapek. Będą jadły chętnie, jak krem czekoladowy

Amoniak - zamiennik proszku do pieczenia 

Amoniak świetnie się sprawdzi się jako zamiennik proszku do pieczenia w ciastach dojrzewających. Należą do nich na przykład staropolskie pierniki dojrzewające czy miodowniki, a także wszelkie kruche ciasteczka. W wielu przepisach, zanim zaczniesz piec ciasto, musisz je najpierw włożyć na jakiś czas do lodówki. W takim przypadku soda czy proszek nie zadziałają, czas między ich dodaniem a pieczeniem będzie zbyt długi. 

Wyjściem staje się użycie amoniaku. Nadaje on wypiekom chrupkości i sprawdza się w przypadku krótkiego pieczenia. Amoniak kojarzy nam się z okropnym zapachem, ale w sklepach jest dostępny ten produkt w proszku. Trzy łyżeczki amoniaku odpowiadają łyżeczce proszku do pieczenia.  

Proszek do pieczenia? Zrób to sam 

Skład proszku do pieczenia nie jest skomplikowany i możesz go przygotować samodzielnie. Najważniejsze w tym przypadku będą proporcje. Profesjonalni kucharze używają wzoru 12M : 5S : 3K, gdzie chodzi kolejno o mąkę, sodę i kwasek. Zastosuj następujący przepis: 

  • 12 łyżek mąki pszennej;  
  • 5 łyżki sody oczyszczonej;  
  • 3 łyżki kwasku cytrynowego.  

Wszystkie produkty dokładnie wymieszaj i przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku. Używaj tak, jak kupnego proszku do pieczenia. Produkt będzie zdatny do użycia przez trzy miesiące

Zobacz też:

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki