Reklama
Reklama

Czy starsze osoby powinny pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Jednak w przypadku seniorów, często słychać opinie, że wraz z wiekiem należy ograniczać kofeinę. Wyniki różnych badań prowadzonych w ostatniej dekadzie przeczą jednak zasadności takiego podejścia. Sprawdź, dlaczego osoby starsze powinny pić kawę.

Kawa w diecie seniora nie zawsze musi być zakazana, jeśli nie występują żadne przeciwskazania. Co więcej, ten aromatyczny napój może pozytywnie wpływać na organizm człowieka w każdym wieku. Wyjaśniamy, dlaczego warto sięgać po kawę niezależnie od metryki.  

Czy seniorzy mogą pić kawę i w jakich ilościach?

Bardzo często można spotkać się z opinią, że wraz z wiekiem należy ograniczać picie kawy. Jako potwierdzenie tej tezy przytaczane są argumenty, dotyczące problemów z sercem i nadciśnieniem, na które kawa ma ponoć dodatkowo niekorzystnie działać.

Jednak jest to błędne przekonanie, a teza mówiąca, że seniorzy powinni pić mniej kawy, jest mitem. Co więcej, jest wręcz przeciwnie, ponieważ umiarkowane spożycie kawy przynosi znaczące korzyści zdrowotne w kontekście chorób, najczęściej dotykających osoby po 50. i 60. roku życia. 

Za bezpieczną i pozytywnie działającą dawkę kawy w diecie seniora, możemy uznać ilość, która odpowiada 2-4 filiżankom dziennie. Oczywiście przy założeniu, że nie ma ku temu przeciwwskazań i że dana osoba nie spożywa jednocześnie znaczących ilości innych produktów bogatych w kofeinę.

Czytaj również: Od dziś nie zalewaj owsianki mlekiem. Z tym napojem będzie jeszcze smaczniejsza i doda ci energii

Jak kawa wpływa na zdrowie starszych osób?

Co ciekawe, okazuje się bowiem, że regularne picie kawy nie tylko nie szkodzi seniorom, ale wręcz ma pozytywny wpływ na ich zdrowie, ze względu na zawartą w gorącym napoju kofeinę.

Przede wszystkim mała czarna świetnie wpływa na sprawność umysłu. Dzięki jej regularnemu spożywaniu osoby starsze są w mniejszym stopniu narażone zarówno na Parkinsona, jak i Alzheimera.

Dodatkowo kofeina wspomaga układ krążenia, równocześnie niwelując schorzenia, takie jak udar, powstawanie zakrzepów czy zawał serca. Nie zapominajmy także, że kawa wpływa pozytywnie na trawienie. Pobudza ona metabolizm, który z wiekiem zwalnia, więc jest świetnym wyborem dla osób starszych. Co więcej, systematyczne picie tego napoju pomaga uniknąć takich chorób, jak marskość wątroby czy kamica żółciowa.

Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest inny. W związku z tym wszelkie decyzje dotyczące zdrowa tym bardziej, gdy jesteśmy w podeszłym wieku, powinny być konsultowane z lekarzem.

Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie