Reklama
Reklama

Czy poduszki można prać w pralce? Kieruj się tymi zasadami, a posłużą ci przez lata

Nasze poduszki co noc są narażane na kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Wiele osób sądzi, że wystarczy wyprać poszewkę, aby pozbyć się problemu. Jednak nie możemy zapominać także o praniu wkładów poduszek, co może być kluczowe dla higieny snu oraz kondycji zdrowotnej. Podpowiadamy, jak prać poduszki, aby ich nie uszkodzić.

Poduszki powinniśmy utrzymywać w nienagannej czystości, jeśli zależy nam nie tylko na zdrowiu naszej skóry, ale i całego zdrowia. W dodatku pozwoli nam to zadbać o komfortowy sen. Biorąc pod uwagę to, że nasze ciało w nocy się poci, a skóra na twarzy wydziela nadmiar sebum, na poduszce może osadzać się złuszczony naskórek, który sprzyja rozwoju bakterii, roztoczy i alergenów. Właśnie dlatego powinniśmy prać poduszkę co najmniej dwa razy w roku.

W jaki sposób prać poduszkę syntetyczną?

Poduszki syntetyczne mają zazwyczaj wypełnienie zrobione z gąbki, lateksu czy innych tworzyw sztucznych. Większość sprzedawanych modeli spokojnie możemy prać w pralce, jednak używając do tego programu przeznaczonego dla delikatnych tkanin.

Co więcej, chcąc zachować kształt oraz jakość naszej poduszki, musimy zastosować się do zaleceń producenta, które umieszczone zostały na metce. Zazwyczaj poduszki tego typu pierze się w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza.

Dodatkowo warto użyć delikatnego płynu. Niektórzy decydują się również na włożenia do bębna pralki np. piłki tenisowej lub specjalnych kulek, które sprawią, że wkład poduszki nie będzie się zbijał. Pamiętajmy także, aby ominąć wirowanie, które mogłoby źle wpłynąć na strukturę poduszki.

Poduszka dekoracyjna - czy możemy prać ją w pralce?

W przypadku poduszek dekoracyjnych, które nie mają zdejmowanego pokrowca, najlepiej zdecydować się na pranie ręczne. Dzięki temu nie uszkodzimy wypełnienia poduszki.

W tym celu najlepiej nalać nieco letniej wody do wanny lub miski i dodać do niej detergent. Następnie zanurzamy w wodzie poduszkę i dokładnie ją czyścimy. Na koniec płuczemy ją i odciskamy wodę. Pamiętajmy jednak, aby zbyt mocno nie ściskać, ani nie wykręcać naszych poduszek, aby nie zniszczyć ich pierwotnej struktury.

Czytaj również: Czyścisz buty szczotkami przy ruchomych schodach? Wiele osób tak robi, ale ich zastosowanie jest zupełnie inne

Jak prać poduszki z pierza? O tych zasadach musisz pamiętać

Poduszki, które są wypełnione pierzem lub piórami wymieszanymi z puchem, wymagają szczególnej pielęgnacji. Wobec tego, zanim wypierzemy je ręcznie lub w pralce automatycznej, musimy sprawdzić, z jakiego rodzaju puchu wykonane są nasze poduszki i jak należy je prać.

Bardzo ważnej jest przeczytanie w tym przypadku metki, dzięki której dowiemy się, w jakiej temperaturze prać poduszkę oraz jak ustawić wirowanie. Dodatkowo, zanim włożymy poduszkę do pralki, musimy dokładnie ją obejrzeć. Dzięki temu upewnimy się, że nie ma ona żadnych dziur, które mogłyby spowodować przedostanie się pierza do wnętrza pralki

Pamiętajmy także, aby nie stosować silnych detergentów oraz produktów, które wytwarzają duże ilości piany. Najlepiej użyć delikatnych płynów do prania. Unikajmy również mechanicznego suszenia, by nie uszkodzić naszych poduszek.

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie