Pralka przestała wirować? Nie musisz wzywać hydraulika, rozwiążesz ten problem samodzielnie
Niestety wiele pralek nie ma kontrolki, która zasygnalizowałaby nam, że należy wyczyścić w sprzęcie filtr. Są za to objawy, po których możemy stwierdzić, że coś nie gra. Dlatego, zanim zadzwonisz po hydraulika, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, aby naprawić pralkę samodzielnie. Często wystarczy zajrzeć w jej zakamarki.
Źle działająca pralka to nie tylko frustracja i więcej prania, ale także spore koszty. W wielu przypadkach telefon do hydraulika nawet nie jest konieczny. Za sporą liczbą problemów z pralką może odpowiadać jej zbyt rzadkie czyszczenie. Jednym z kluczowych elementów sprzętu jest filtr. To właśnie problemy z nim mogą objawiać się niepełnym odwirowaniem odzieży, wodą, która zalega na dnie bębna, czy brzydkim zapachem wydobywającym się z pralki. Jeśli zauważymy, że pojawiają się one regularnie to znak, ze warto zajrzeć do zapomnianego zakamarka pralki.
Filtr możemy bardzo prosto zlokalizować. Najczęściej jest on schowany za niewielką klapką, która jest w dolnej części obudowy sprzętu. Jeśli posiadamy pralkę, która ładowana jest od frontu, filtr prawdopodobnie umieszczony jest po prawej stronie. Z kolei w pralkach ładowanych od góry, znajduje się po lewej. Jeśli masz problem ze znalezieniem filtra zawsze możesz zajrzeć do instrukcji — tam znajdziesz dokładne informacje, gdzie się znajduje. Kiedy uda ci się go odnaleźć, możesz przejść do czyszczenia.
Zobacz także: Przypaliłeś ulubione ubranie? Krawcowa zdradza, jak szybko pozbyć się świecących plam
Przed czyszczeniem filtra odłącz pralkę od prądu i przygotuj ręcznik, ściereczkę lub płaskie naczynie. Rzeczy te będą potrzebne, ponieważ po odkręceniu filtra, z pralki wypłynie brudna woda. Wystarczy, że zabezpieczysz się, rozkładając je pod sprzętem.
Otwórz klapkę i dostań się do filtra. Pokrętło, które tam znajdziesz, obróć w lewo. Bardzo zapchane filtry mogą stawiać duży opór. Odkręcony filtr możesz wyjąć z pralki i przejść do jego czyszczenia. Najprościej będzie usunąć zabrudzenia pod bieżącą wodą. Możesz pomóc w tym sobie szczotką.
Jeśli zauważysz na filtrze kamień, zanurz go w roztworze octu i wody. Dzięki temu z łatwością pozbędziesz się uporczywych zanieczyszczeń.
Przed włożeniem do otworu wyczyszczonego filtra, upewnij się, że wnętrze pralki jest również czyste. Możesz przetrzeć zagłębienie za pomocą mokrej szmatki. Następnie włóż filtr i dokładnie przekręć, tak aby znajdował się na swojej wcześniejszej pozycji.
Zobacz też:
Jesienią podaję rodzinie złote mleko. Od lat nie chorują na przeziębienie
Dodaj szczyptę tej przyprawy do kawy. Zbędne kilogramy znikną
Zapomnij o wybielaczu. Dzięki tym 3 składnikom pranie będzie olśniewająco białe