Reklama
Reklama

​Czekoladowe mikołaje pod lupą Katarzyny Bosackiej. Te słowa nie pozostawiają złudzeń

Wszyscy fani czekolady zdają sobie sprawę z tego, że o jej smaku decyduje przede wszystkim jakość produktów i wykonania. W przypadku zalewających sklepy w okresie przedświątecznym czekoladowych mikołajów zwykle jest z tym problem. Katarzyna Bosacka zwraca uwagę na to, czym powinniśmy się kierować podczas ich zakupu.

Chcesz kupić czekoladowego mikołaja? Zwróć uwagę na te dwie rzeczy

Nie da się ukryć, że najtańsze czekoladowe mikołaje to jedynie wyrób czekoladopodobny, który nie powinien mieć w nazwie wyrazu "czekolada". Jeśli chcemy kupić taką słodycz, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. W dobrej jakości mikołajach znajdziemy tłuszcz kakaowy, gdy w tańszych egzemplarzach najczęściej występuje tłuszcz palmowy

Powinniśmy unikać tego rodzaju tłuszczu, gdyż około połowy jego składu stanowią niepożądane kwasy tłuszczowe nasycone. Jego nadmiar w diecie może przyczynić się do otyłości, wzrostu poziomu cholesterolu, a także zwiększać ryzyko m.in. chorób sercowo-naczyniowych.

Sprawdź również: Musisz umyć okna, a na zewnątrz mróz? Zrób domowy płyn, który ochroni szyby

Niższej jakości czekoladowe mikołaje zawierają w składzie również emulgatory czy sztuczne barwniki. Te pierwsze stosuje się w produktach, gdy chcemy nadać im odpowiedniej lepkości i ograniczyć separację składników. Jeśli w produkcie występują emulgatory syntetyczne, powinniśmy jak najbardziej ograniczyć spożycie tego rodzaju żywności. Ich nadmierna ilość w diecie może prowadzić do wystąpienia choroby Leśniowskiego-Crohna, powoduje wzrost masy ciała oraz objawów zespołu metabolicznego, a nawet przyczynić się do rozwoju nowotworu jelita grubego.

W przypadku sztucznych aromatów mówimy o substancjach, które całkowicie powstają w laboratoriach chemicznych. W porównaniu z aromatami naturalnymi mówimy o dużo tańszej alternatywie, którą często odnajdziemy w najtańszych produktach. Nie są one groźne dla zdrowia, jednak świadomość konsumencka jest już na tak wysokim poziomie, że unikamy tego rodzaju substancji w produktach, które kupujemy. Niestety w najtańszych mikołajach czekoladowych praktycznie zawsze znajdziemy sztuczne aromaty.

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | zakupy