Reklama
Reklama

​Czarne ubrania brzydko pachną po praniu? Zrób to 30 minut przed włożeniem ich do pralki

Zapach to jeden z pięciu tradycyjnych zmysłów, często odgrywa decydującą rolę w tym, jak odbieramy pewne rzeczy czy osoby. Dlatego ważne jest to, jak pachną nasze ubrania. Jednak czasem nawet po praniu będzie unosić się nieprzyjemna woń, szczególnie w przypadku czarnej odzieży. Sprawdź, jak temu zaradzić.

Do najpiękniejszych naturalnych zapachów najczęściej zaliczamy morską bryzę, skoszoną trawę czy właśnie świeże pranie. Gdy czarne ubrania śmierdzą po wyjęciu z pralki, wystarczy zrobić tę jedną rzecz.

Dlaczego akurat ciemne ubrania śmierdzą po praniu?

Wiele osób, gdy wyczuje nieprzyjemny zapach na swoich ubraniach, od razu obwinia pralkę. Nie jest to jedyny powód, jednak warto zadbać o regularne czyszczenie urządzenia. Tym bardziej że wystarczą dwa składniki, by usunąć brzydki zapach z pralki bez szorowania. Niektórzy zwracają również uwagę na większe przenikanie potu do czarnych ubrań, jednak to nie jest główna przyczyna takiej sytuacji.

Rozwiązanie tej zagadki jest stosunkowo proste. W czarnych ubraniach najczęściej jako barwnik wykorzystuje się czarną hennę i chinolinę. Pierwszy składnik to barwnik produkowany z liści i pędów lawsonii bezbronnej, natomiast drugi jest surowcem do budowy barwników. To właśnie ich połączenie z detergentami uwalnia charakterystyczny zapach, czyli ubrania zaczynają śmierdzieć.

Sprawdź również: Twoje czarne ubrania blakną po praniu? Wlej do bębna ten napój, a efekt będzie zaskakujący

Czy większa ilość proszku i płynu do płukania wystarczy?

Gdy po praniu wyciągniemy z pralki ciemne ubrania i poczujemy nieprzyjemną woń, od razu chcemy je włożyć z powrotem, dodać jeszcze więcej proszku do prania, dolać podwójną ilość płynu do płukania i wyprać ponownie. Niestety nic to nie da. Jeśli nasze ubrania zostały zabarwione mieszanką czarnej henny i chinoliny, nawet cała butelka płynu do płukania nic nie da. W takiej sytuacji konieczne jest sięgnięcie po inne środki. Na szczęście nie są to specjalistyczne środki, tylko naturalny specyfik, który znajdziemy w większości szafek kuchennych. W dodatku jego butelka to wydatek rzędu kilku złotych.

Jak prać czarne ubrania, żeby nie śmierdziały?

Dla naszych ciemnych ubrań przygotujmy specjalną kąpiel. Do miski lub wanny nalejmy ciepłej wody i dodajmy szklankę octu. Całość wymieszajmy, wrzućmy odzież, którą chcemy wyprać, dokładnie ją zamoczmy i odstawmy na 30 minut. Po tym czasie pranie odciskamy i wkładamy do pralki. Do przegródki wsypujemy odpowiednią ilość proszku do prania ciemnych tkanin, a zamiast płynu do płukania wlewamy ocet. Pierzemy w normalnym programie w 30 stopniach. Po zakończeniu prania możemy cieszyć się czystymi i przede wszystkim pachnącymi czarnymi ubraniami.

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki