Reklama
Reklama

​Twoje czarne ubrania blakną po praniu? Wlej do bębna ten napój, a efekt będzie zaskakujący

Wyblakłe ubrania to zmora wszystkich osób, które uwielbiają chodzić w czerni. Na rynku dostępne są specjalne płyny do prania dedykowane właśnie odzieży w takim kolorze. Jednak nie zawsze będzie to wystarczające rozwiązanie. Sprawdź, jak odzyskać głębię czerni wykorzystując napój, który każdy ma w domu.

Czarne ubrania są najbardziej narażone na blaknięcie. Powodów jest kilka m.in. ekspozycja na słońce czy wycieranie materiału w trakcie użytkowania. Warto znać sposoby, dzięki którym można odwrócić ten stan rzeczy.

Filiżanka kawy uratuje twoje ubrania

Za czarny kolor ubrań odpowiadają barwniki wykorzystywane podczas ich produkcji. W trakcie prania, suszenia na słońcu, a nawet noszenia jest on w mniejszej lub większej ilości usuwany z odzieży. Przez to po kilku czy kilkunastu praniach możemy zauważyć, że nasze czarne rzeczy nie mają takiej głębi koloru, jak w momencie zakupu. Jest to problem, gdyż w większości przypadków przestają wtedy wyglądać atrakcyjnie.

Najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie efektownej głębi czarnych ubrań jest dołożenie barwnika, gdy jest go zbyt mało. Jednak zrobienie tego w pełni profesjonalnie jest trudne i kosztowne. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pozwolą uzyskać taki efekt szybciej i prościej. Najskuteczniejszym z nich jest... kawa. Tak, to właśnie spożywany codziennie napój pomoże ci odzyskać ulubione czarne ubrania.

Czym zastąpić kawę?

Kawa nierozerwalnie kojarzy się z czarnym kolorem. Jednak co odpowiada za taki barwnik w tym napoju? Jest to efekt palenia ziaren kawy w specjalnym piecu. Wtedy zachodzą w ziarnach procesy niezwykle zbliżone do pieczenia ciasta, np. karmelizowanie cukrów. Dzięki temu uzyskiwany jest ciemnobrązowy lub czarny kolor ziaren. Dłuższa i intensywniejsza obróbka sprawi, że cukry zostaną zwęglone, a kawa nabierze jeszcze ciemniejszego koloru.

Czy kawa to jedyny sposób na uratowanie czarnych ubrań? Jest on prawdopodobnie najskuteczniejszy, jednak możemy wykorzystać także inny napój, a mianowicie herbatę. Wystarczy odpowiednio długo ją zaparzyć, by otrzymać intensywny napar. Najlepiej wybrać czarną herbatę i parzyć ją przez minimum 10 minut. Za taki barwnik odpowiada utleniony chlorofil, który zmienia napój z zielonego w ciemny, a nawet czarny.

Jak prać czarne ubrania z kawą?

Jeśli już zdecydowaliśmy się, czy wykorzystamy kawę, czy herbatę, możemy przystąpić do ustawiania prania. Pamiętajmy, by nasz napój nie miał fusów. Przede wszystkim musimy posortować ubrania. Do pralki wkładamy tylko i wyłącznie czarną odzież. W przypadku takich kolorów jak brąz, czerwień, granat czy zieleń, nasz dodatek może uszkodzić ubranie i sprawić, że pojawią się na nim przebarwienia. Tak więc w bębnie lądują jedynie ubrania w kolorze czarnym.

Do odpowiedniego pojemnika wsypujemy proszek do ciemnych lub kolorowych tkanin, a najlepiej płyn do prania przeznaczony do czarnych ubrań. Możemy także użyć specjalnych kapsułek piorących. Następnie do bębna wlewamy ¼ filiżanki kawy (lub herbaty), czyli między 30 a 50 mililitrów napoju. Ustawiamy pralkę na standardowy program i temperaturę 40 stopni Celsjusza. Po zakończeniu prania możemy ponownie cieszyć się idealnie czarnymi ubraniami.

Zobacz też:

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

Metoda dziadka na przechowywanie jabłek. Są świeże i smaczne przez całą zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby