Reklama
Reklama

​Twoje czarne ubrania blakną po praniu? Wlej do bębna ten napój, a efekt będzie zaskakujący

Wyblakłe ubrania to zmora wszystkich osób, które uwielbiają chodzić w czerni. Na rynku dostępne są specjalne płyny do prania dedykowane właśnie odzieży w takim kolorze. Jednak nie zawsze będzie to wystarczające rozwiązanie. Sprawdź, jak odzyskać głębię czerni wykorzystując napój, który każdy ma w domu.

Czarne ubrania są najbardziej narażone na blaknięcie. Powodów jest kilka m.in. ekspozycja na słońce czy wycieranie materiału w trakcie użytkowania. Warto znać sposoby, dzięki którym można odwrócić ten stan rzeczy.

Filiżanka kawy uratuje twoje ubrania

Za czarny kolor ubrań odpowiadają barwniki wykorzystywane podczas ich produkcji. W trakcie prania, suszenia na słońcu, a nawet noszenia jest on w mniejszej lub większej ilości usuwany z odzieży. Przez to po kilku czy kilkunastu praniach możemy zauważyć, że nasze czarne rzeczy nie mają takiej głębi koloru, jak w momencie zakupu. Jest to problem, gdyż w większości przypadków przestają wtedy wyglądać atrakcyjnie.

Najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie efektownej głębi czarnych ubrań jest dołożenie barwnika, gdy jest go zbyt mało. Jednak zrobienie tego w pełni profesjonalnie jest trudne i kosztowne. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pozwolą uzyskać taki efekt szybciej i prościej. Najskuteczniejszym z nich jest... kawa. Tak, to właśnie spożywany codziennie napój pomoże ci odzyskać ulubione czarne ubrania.

Czym zastąpić kawę?

Kawa nierozerwalnie kojarzy się z czarnym kolorem. Jednak co odpowiada za taki barwnik w tym napoju? Jest to efekt palenia ziaren kawy w specjalnym piecu. Wtedy zachodzą w ziarnach procesy niezwykle zbliżone do pieczenia ciasta, np. karmelizowanie cukrów. Dzięki temu uzyskiwany jest ciemnobrązowy lub czarny kolor ziaren. Dłuższa i intensywniejsza obróbka sprawi, że cukry zostaną zwęglone, a kawa nabierze jeszcze ciemniejszego koloru.

Czy kawa to jedyny sposób na uratowanie czarnych ubrań? Jest on prawdopodobnie najskuteczniejszy, jednak możemy wykorzystać także inny napój, a mianowicie herbatę. Wystarczy odpowiednio długo ją zaparzyć, by otrzymać intensywny napar. Najlepiej wybrać czarną herbatę i parzyć ją przez minimum 10 minut. Za taki barwnik odpowiada utleniony chlorofil, który zmienia napój z zielonego w ciemny, a nawet czarny.

Jak prać czarne ubrania z kawą?

Jeśli już zdecydowaliśmy się, czy wykorzystamy kawę, czy herbatę, możemy przystąpić do ustawiania prania. Pamiętajmy, by nasz napój nie miał fusów. Przede wszystkim musimy posortować ubrania. Do pralki wkładamy tylko i wyłącznie czarną odzież. W przypadku takich kolorów jak brąz, czerwień, granat czy zieleń, nasz dodatek może uszkodzić ubranie i sprawić, że pojawią się na nim przebarwienia. Tak więc w bębnie lądują jedynie ubrania w kolorze czarnym.

Do odpowiedniego pojemnika wsypujemy proszek do ciemnych lub kolorowych tkanin, a najlepiej płyn do prania przeznaczony do czarnych ubrań. Możemy także użyć specjalnych kapsułek piorących. Następnie do bębna wlewamy ¼ filiżanki kawy (lub herbaty), czyli między 30 a 50 mililitrów napoju. Ustawiamy pralkę na standardowy program i temperaturę 40 stopni Celsjusza. Po zakończeniu prania możemy ponownie cieszyć się idealnie czarnymi ubraniami.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby